ÚDRŽBA LÁTKOVÝCH VLOŽEK - jak prát, smí do sušičky, můžou se žehlit?

Pokud hledáte informace o látkových vložkách, tento článek vás dost možná upoutal jako jeden z prvních. Z praní látkových vložek mají ženy zpočátku největší obavy.

Bude to jednoduché? Zůstanou moje látkovky čisté? Zvládnu to za minimum času? 

Údržba látkovek není vůbec náročná. Látkové vložky měňte tak často, jak jste byly zvyklé u jednorázových menstruačních vložek

Po použití stačí vložku poskládat do diskrétního balíčku nebo jen přeložit na půl použitou stranou dovnitř a uložit do nepromokavé PUL taštičky.

jaksložit

Doma máte dvě možnosti:

DIAMANT2 Ta jednodušší (pro punkerky) je použitou látkovku rozepnout a přendat do nějaké diskrétní skladovací nádoby nebo nepromokavého PUL pytle. Každý večer (extra punkerky jen jednou za několik dnů) stačí celou várku vysypat do pračky a zapnout program na samostatné máchání studenou vodou bez přídavku pracího prostředku. Po ukončení máchání máte vložky z velké části čisté a vyždímané. Pak celý obsah přendejte zpět do skladovací nádoby, další den použité kousky přidávejte a večer zase vysypte do pračky a nechejte je vymáchat. Tím máte vyřešenou očistu vložek před vlastním praním v pračce prakticky bez práce.

DIAMANT2 Ta trošičku časově náročnější (pro puntičkářky) je nejprve látkovku rozepnout a namočit nebo rovnou ručně přeprat ve studené vodě, dokud nepoteče voda nezabarvená. Namočením krev pustí a vy tak ušetříte trochu vody oproti samotnému ručnímu předepírání. Můžete případné fleky rovnou přetřít žlučovým mýdlem, které slouží k odstranění skvrn živočišného původu, nechat chvíli působit a poté opět oprat (nebo potřít fleky tak 15 minut před praním v pračce). Takto očištěnou vymačkanou (pozor, nekroutit!) vlhkou vložku opět uložíte do nějaké diskrétní skladovací nádoby nebo nepromokavého PUL pytle k ostatním.

Ať jste punkerka nebo puntičkářka, jednou za dva až tři dny je vhodné celou várku použitých látkových vložek vyprat v pračce.

Nejprve celý obsah skladovací nádoby zapněte ještě jednou naposledy na program samostatného máchání ve studené vodě (bez přidání pracího prášku). Tím se látkovky krásně očití a odstředí.

Poté zapněte hlavní prací program na 60°C. Vysoká teplota praní je důležitá. Bakterie se ničí někde mezi teplotou 50 - 60°C. Doporučuji použít nějaký ekologický prací prostředek (Sonett, Klar, Almawin, Mullieres, OnlyEco, Sodasan, Ulrich, Tiera Verde nebo některé Ecovery bez parfemace). Nedoporučuji používat aviváž ani prací prostředky na bázi mýdla, které způsobují obalení vláken materiálu vložky a snižují tak její savost. Místo aviváže je pro změkčení možné použít ocet, do kterého lze přidat pár kapek esenciálního oleje (výborné jsou - levandule, tea tree, citrusy, ale nejlepší a nejekologičtější je nepoužívat žádný) nebo roztok kyseliny citronové (používám 100g kyseliny citronové + 900g vody). Nebělit na bázi chloru a nečistit chemicky.

Látkové vložky lze sušit v sušičce prádla. Ale pozor, časté používání sušičky zkracuje životnost vložek. Punkerky mávnou rukou, protože jim ubyde práce. Holt jim ty látkovky nevydrží deset let, ale jen šest nebo osm. Zase si ale vystačí s menším počtem kusů, protože během cyklu stihnou většinu vložek jednou až dvakrát přeprat a usušit. Puntičkářky raději vložky pečlivě pověsí na sušák nebo ještě lépe ven na vzduch, aby jim vydržely aspoň těch 10 let a nakoupí si potřebný počet kusů na celý cyklus.

Žehlení nedoporučuji, mohlo by dojít ke zničení výrobku.

Látkovky, které obsahují PUL není dobré pokládat na topení, ničí se tak jejich "nepromokavost". Stejně tak není vhodné PUL při předepírání v ruce ždímat a kroutit, mohlo by dojít k poškození nepromokavé polyuretanové laminace. Takže zkuste jen lehce vymačkat přebytečnou vodu.

Pokud se stane, že na vložce i po vyprání zůstane skvrna, nemusíte vložku přepírat znovu. Z hygienického hlediska je vložka dostatečně vydezinfikovaná a jedná se tak pouze o estetickou záležitost. Skvrna nejčastěji během dalších několika praní sama zmizí. Pokud by vám to však vadilo, můžete skvrnu před praním potřít žlučovým mýdlem. Žlučové mýdlo obsahuje volskou žluč (existuje i veganská varianta) a pokud se na skvrně nechá cca 15 minut působit, krásně odstraní nečistoty biologického původu. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že používání žlučového mýdla není vůbec potřeba. Skvrn vás dokáže zbavit i sluníčko, takže pověsit látkovky pěkně na vzduch a máte vystaráno.

Pozor, nechá-li se žlučové mýdlo na vložce příliš dlouho, myslím třeba do druhého dne, může na některých materiálech (např. bambusový aksamit) "vyžrat" barvu a vytvořit skvrnu, kterou již neodstraníte. Používejte jej tedy s mírou. Stejně tak ph některých tělních tekutin (moč, pot) může způsobit “vyžrání” barvy materiálu a tyto skvrny již nejdou odstranit.

2020 © Alena Hradilová