Proč jsou látkové vložky TOP pomůckou pro extrémně silnou menstruaci

Kamarádkám stačí jedny menstruační kalhotky na celý den, některé zvládají praktikovat i volnou menstruaci a ty musíš v nejsilnější dny měnit látkovou vložku nebo vylévat menstruační kalíšek každou hodinu? Krev se nestačí vsakovat, stéká na křidélka, a všude kam nemá, a ty už jsi z toho zoufalá? Mám pro tebe pár tipů, jak silnou menstruaci nejen zvládnout, ale také si ji zpříjemnit.

Jako nejlepší řešení silné menstruace se mi osvědčily LÁTKOVÉ VLOŽKY.

Zkoušela jsem různé menstruační kalíšky - Mooncup B, Lady cup L, Merula XL, MeLuna a Fun cup. Během silné menstruace jsem si nikdy nemohla dovolit používat kalíšek jen tak, bez jištění látkovou vložkou. Během dvou nejsilnějších dnů jsem kalíšek obvykle vylévala každé dvě hodiny. V noci mi pravidelně přetekl a já musela rovnou do sprchy. Zkušenosti s menstruační houbou byly obdobné. Největší varianta houby mi zajistila tak maximálně hodinu nebo dvě a její výměnu bych nechtěla absolvovat nikde jinde než ve sprše. Jistotu mi nedodaly ani savější menstruační kalhotky určené na spaní. A tak jsem se vrátila k látkovým vložkám a kupodivu, byla jsem mile překvapená.

U látkových vložek totiž snadno navolím savost i velikost savé plochy přesně tak, jak potřebuji.

alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_05 

Jaké jsou moje tipy pro silnou menstruaci?

1) Potřebnou jistotu ti dodají látkové vložky pro silnou a extrémně silnou menstruaci, které mají spodní vrstvu ušitou z materiálu PUL nebo PUL froté. Jde o materiály z bavlny nebo polyesteru s polyuretanovým zátěrem (PU). Tento zátěr funguje na stejném principu jako PVC folie v jednorázové vložce.

PUL je hladká látka, většinou s nějakým vzorem nebo barevným potiskem, ale v některých typech spodního prádla může díky svému hladkému povrchu klouzat. Proto si obrázkový PUL raději nechej na látkovky, které budeš nosit v noci a nebudeš se s nimi tolik pohybovat.

Přes den dej přednost látkovkám s PUL froté, což je materiál podobný froté nepromokavému prostěradlu. Je bílé a jeho strana kterou ty uvidíš má kličky (chloupky), které spolu s materiálem spodního prádla budou fungovat jako "suchý zip" a látkovka bude držet na místě.

alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_17 

2) Nelze se spolehnout na název. Pokud máš silnou menstruaci, denní vložka opravdu na nejsilnější den menstruace nestačí. Ale není důvod, proč ji nevyměnit za savější a nepromokavou noční nebo dokonce noční extra dlouhou látkovou vložku. Více savých vrstev a větší (rozlehlejší) savá plocha prodlouží potřebnou dobu do výměny klidně o pár hodin.

Na noc jsem nenašla nic lepšího než půlmetrovou Meganku. Díky ní konečně nemusím během noci vstávat a látkovku měnit. Bez Meganky se určitě neobejdeš a jak ji vyzkoušíš, už nebudeš chtít nic jiného! Na to dám krk!

alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_04 alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_01 alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_02

3) Může se stát, že tvá menstruace není jen silná co do množství vyloučené tekutiny, ale také co do její intenzity. Krev vytéká a nestíhá se vsakovat. Okamžitě stéká na kraj vložky a všude tam, kam nemá. Co s tím? Je potřeba tok krve zbrzdit a dát ji čas, aby se vsákla. Dobrou volbou jsou látkovky s prošitou nebo "chlupatou" savou vrstvou. Je to stejný princip, jako když na poli udělají rýhy, aby jim voda po dešti rychle neodtékala pryč. Ale mám pro tebe i další tři pomocníky.

A) Menstruační lísteček - malý kousek látky je to první, co se vytékající krvi postaví do cesty. Vkládá se mezi stydké pysky. Najednou krev nemá šanci rychle se dostat ke krajům vložky. Nasaje se do lístečku a přes něj přesně do středu vložky, kam je potřeba. Lísteček můžeš měnit jak často potřebuješ. 

TRIK - stejně poslouží i malý kousek látky, třeba úpletu odstřiženého z trička, který smotáš do ruličky nebo přeložený odličovací tamponek.

alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_09 alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_10 alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_07

B) Prodyšná intimka bez křidélek - nebo jakýkoliv kousek menší savé látky (třeba bio bavlněný lísteček), který navolno položíš do středu vložky. Ideálním savým materiálem je bavlněné froté, bavlněný samet (kojenecký plyš) nebo nepřekonatelný bio bavlněný beránek. Tento kousek látky zase vytvoří odtékající krvi bariéru. Díky tomu, že všechny vyjmenované materiály nemají hladký povrch, ale jejich povrch tvoří rozčesané nebo nerozčesané kličky (chloupky), krev nestéká po povrchu, ale vsakuje se do vrstvy materiálu.

alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_14-removebg-preview 2090-4-removebg-preview

TRIK - používáš látkové kapesníky? Poskládaný kapesník je přesně to, co můžeš vyzkoušet jako první variantu, než si pořídíš intimku.

C) Třetí možností je prostříhávaná dotyková vrstva vložky. Nemusí být prostříhávaná celá, stačí střed, kde je intenzita krve nejvyšší. Tato úprava opět naruší hladkost povrchu vložky a vytvoří bariéru proti rychlému stékání do stran. Ráda ti takovou vložku ušiju.

alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_06 alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_12 alucha_latkovevlozky_silnamenstruace_13

4) S úpravou menstruačního cyklu a bolestivou menstruací ti mohou pomoci i KLENOTKY. Jsou to látkové vložky, uvnitř kterých jsou zašité malinkaté kamínky granátu tak, aby netlačily, ale obohatily látkovku o svoje účinky. Snižují tlak v děloze a křeče během menstruace, působí na druhou čakru a stabilizují nepravidelnou menstruaci. Celkově se s nimi budeš cítit jednoduše báječně. 

175701123_4246119358785813_5578119342092404014_n 1215-9

TRIK - Nezapomeň svoji výbavu doplnit o nepromokavou taštičku na použité látkovky, kterou můžeš využít i na uschování navlhčených látkových utěráčků, kdyby ses potřebovala po výměně látkovky očistit.

2022 © Alena Hradilová