Alucha do naha

Vítám tě v intimním sdílení ze zákulisí mého podnikání. 

Děkuji ti za zájem!

Každý měsíc přidám článek, ve kterém shrnu, jak se mi ten minulý měsíc dařilo a odkaz na něj ti přistane v e-mailové schránce. 

Odkaz na první článek o ZÁŘÍ můžeš čekat na začátku října.

Prosinec 2023

Poslední měsíc roku byl ve znamení odpočinku.

Vůbec do ničeho jsem se nenutila, i tak jsem byla opět docela akční na sítích.

Dostala jsem nabídku na rozhovor k podpoře Lokálního podnikání v Olomouci od Šárky Gajdošové, která v Olomouci vede obchůdek Ostrov pro rodinu. Byla to výborná příležitost představit se olomouckému publiku "na stejné vlně" a povědět, jak úžasné látkové vložky jsou, takže jsem s radostí přijala! Kdybyste chtěli, dám vám sem odkaz, ať si můžete rozhovor poslechnout. Na stránkách Ostrova pro rodinu jich najdete daleko víc a můžete se tak seznámit s lidmi a jejich smysluplnými projekty, které tu v Olomouci a okolí máme. A že se tu máme!

Byl to 4. měsíc, který jsem se pokoušela Aluchu vzkřísit, a i když to v listopadu vypadalo, že se blýská na lepší časy, pořád jsem vnitřně pochybovala, jestli to celé zvládnu.

A protože my jsme energie, to co je kolem nás je energie a vše je propojené, "osud" si se mnou pěkně pohrával. Házel mi do cesty různé pracovní nabídky. Tu na zpracování nějaké grafiky. Tu možnost mít zaměstnání na částečný úvazek a home office v projekci, tu možnost přednášet na akci o látkových vložkách. A já se v tom plácala a pořád jsem nevěděla, k čemu se přiklonit. Skákala jsem jak zajíc z jedné příležitosti do druhé, až jsem z toho byla unavená a nešťastná. Nechtěla jsem nic propásnout, nic odmítnout bez toho, abych tomu dala šanci.

Jako poklad, který se mi minulý rok povedlo objevit považuji skupinku pěti žen, se kterými se každou středu setkáváme nad čajem a tancem. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že můžu potkat tolik inspirujících žen, se kterými se budu cítit tak dobře a tak moc "mezi svými". Vždycky je šance svěřit se s nějakým trápením nebo problémem a získat na to náhled od ostatních nebo třeba jen objetí a mlčení. Někdy se ani nemusím ptát, přijde mi, že jsme všechny tak nějak navzájem propojené. Když už jsem opravdu nevěděla z které do které, padla otázka, co vlastně dělám nejraději? Co bych chtěla dělat? Odpovědí byla samozřejmě "moje Alucha", ale hned jsem k tomu připojila spoustu důvodů, proč nejde, abych se věnovala jen jí. Však to znáte, někdy kolem vás všichni už dávno jasně vidí něco, co vy ne a ne vidět. A je dobré, že vám ostatní zvědomí ty klacky, které si slepě neustále házíte pod nohy. Tak jsem si já ten večer ujasnila co bych si přála a poté vytáhla kartu, na které stálo, že "vím, co mám dělat". V knížečce, ve které bylo ještě podrobnější vysvětlení ke kartě, stálo, že svůj směr znám a mám si dát důvěru tím směrem jít. No a kdybych potřebovala, že si mám požádat o znamení, jestli jdu správně. A tak jsem si tedy požádala o to znamení, že pak se tomu tedy přestanu bránit.

Druhý den ráno jsem se probudila a zjistila, že můj včerejší příspěvek na TikToku získal 37 300 shlédnutí! Ty jo! Znamení! Doposud moje příspěvky měly kolem 200 - 500 shlédnutí. Tak jo! Znamení bylo tady a já si řekla, že už si klacky pod nohy házet nebudu! To dopoledne jsem ukončila tlustou čárou asi tři projekty, které se mnou nebyly úplně v souladu. Čistě na základě vnitřního pocitu, který jsem z nich měla. Zařekla jsem se, že se nebudu tříštit a plně se budu soustředit na Aluchu.

Od té doby se můj život docela proměnil. Teda, na venek je pořád stejný, ty změny cítím jen já, uvnitř sebe. Začaly mi přicházet daleko smysluplnější nabídky. Občas přijde nějaké pošťouchnutí, jestli bych nechtěla udělat nějakou grafiku nebo něco jiného takhle bokem Aluchy. To se vždycky zastavím a nacítím si, jestli opravdu chci. V duchu si říkám, že to jsou takové zkoušky, jestli vydržím a budu si stát za svým nebo ustoupím a sklouznu do toho svého přeskakování z projektu do projektu. Hodně mi pomáhá rozhodnout se podle svého nejhlubšího pocitu. Necítím se u toho nejlíp, nevadí, s díky odmítám. A víte co, většinou vzápětí přijde něco s čím jsem daleko více v souladu. Cítím se na to, chci "odskočit" a udělat třeba nějaký grafický návrh bokem, udělám to. Většinou je z toho opět příjemná spolupráce a já jsem ráda, že jsem do toho šla.  Celkově mě baví, jak se tady tohle rozhodování učím brát s lehkostí. Je to vlastně taková hra, kterou hraju ani nevím s kým. Ale fakt mě to baví! A docela se těším, s čím "osud" přijde příště a na čem mě bude zase zkoušet zlákat :-D

No a ještě tedy SKÓRE:

Celkově mi v prosinci přišly jen 4 objednávky, ze kterých jsem ani nepoplatila náklady.

Zajímavé je, že celý prosinec jsem se cítila vnitřně hodně dobře. Cítila jsem se silná, že jsem zvládla "nástrahy", které mě chtěly odvézt od mého plánu soustředit se na Aluchu. Paradoxem je, že když to sem takto napíšu, vypadá to, že prosinec byl úplný debakl. Já si ale celý prosinec udržela pocit, že to finančně zvládnu. Cítila jsem radost z toho co dělám, vlastně někdy jsem si připadala úplně jako nějaký šťastný blázen. Vůbec jsem nepochybovala, že se vše poskládá jak má a finance mít budeme. A víte co? Přesně takto to bylo! Peníze přicházely jinou cestou, často z míst odkud jsem je vůbec nečekala! Třeba v podobě vyúčtování elektřiny s přeplatkem. 

A tak hurá do příštího roku! Frčím na téhle vlně dál!

Listopad 2023

Listopad byl jednoznačně nejúspěšnější měsíc druhé poloviny roku!

Co udělalo ten rozdíl? Myslím si, že to bylo mojí zvýšenou aktivitou na internetu.

Minimálně každý druhý den jsem na FB přidala nějaký příspěvek nebo přesdílela reels z IG. Zaměřila jsem se na TikTok, kam jsem nahrála 12 příspěvků a odtud jsem sdílela právě na IG a FB. Nejaktivnější jsem byla na FB a TikToku. Instagram mě stále dostatečně nezaujal, ale protože jej mám propojený s facebookem, docela to ožilo i tam!

Právě TikTok mě neskutečně chytil a také cítím, že tam nacházím úplně jiný typ publika a nové tváře. Najednou mi nepřipadne, že některé téma opakuji již po desáté, ale beru to tak, jako bych látkovky představovala někomu, kdo o nich ještě neslyšel. A také, kdo je podstatně mladší než já. Vlastně je to jako bych o látkovkách povídala své dceři. Nebo tedy spíš nějaké její kamarádce, protože moje děti tohle téma mají před očima od malička. 

Protože se v listopadu slavil halloween, nabídla jsem možnost ušití látkovek se vzorem Los Muertos, kterou jsem získala jako zbytek od By Veru. Ačkoliv jsem nabídku promovala docela často, ve výsledku jsem šila jen pár kousků. Vzala jsem si z toho ponaučení, že i když mám pocit, že už to všichni musí vědět, není tomu tak a já můžu s klidným srdcem po osmé nabízet to samé. No, budu na tom ale muset ještě zapracovat.

Také jsem konečně publikovala první příspěvky do rubriky Alucha do naha a to září a říjen. Vzhledem k tomu, že je leden a já píšu listopadový příspěvek myslím, že tuhle rubriku budu plnit se zpožděním. Snad mi to prominete. 

Našila jsem nějaké látkovky do tomboly permakulturní akce v Praze, bohužel letos jsem neměla šanci účastnit se přímo na místě a vše jsem sledovala z pohodlí domova. Dala jsem si za cíl dát o sobě a látkových vložkách víc vědět mezi širší veřejnost a přišlo mi, že permakulturní konference je přesně to místo, kde bude spousta žen, které by mohly látkové vložky zaujmout. Žádné výstupy ohledně toho, jak tohle mé smýšlení bylo či nebylo správné a jestli někdo na základě látkových vložek v tombole objevil látkovky a nebo dokonce nakoupil přímo u mně, nemám. Vzhledem k počtu prosincových objednávek si ale myslím, že akce moc úspěšná nebyla (Tady se ukazuje, že psát se zpožděním může mít také svoje přínosy. bez toho bych o prosinci psát nemohla).

Vymyslela jsem balíček s překvapením, ve kterém byly 4 intimky, 5 denních vložek, 1 denní kočička a noční vložka s tím, že jedna z těchto látkovek bude s granátky, jako Klenotka. Několikrát jsem balíček nabídla na facebooku, myslím, že jsem napsala i mail s nabídkou, ve výsledku si jej nikdo neobjednal. Možná ta nabídka nebyla dost konkrétní a ženy si nedokázaly představit, co v balíčku vlastně bude. možná to chtělo, abych propagaci rozjela ve větším měřítku, třeba i pomocí sponzorované reklamy, čemuž se vyhýbám. Možná se nabídka dostala jen do okruhu žen, které už látkovky mají a tak pro ně pořízení velké balíčku látkových vložek postrádalo smysl. Prostě ne vždy nám naše nápady přinášejí výsledky, které bychom si přáli.

Celkově se mi zdálo, že jsem v listopadu byla hodně akční a to se mi vyplatilo. Řádila jsem nejen na sítích, ale rozeslala jsem i daleko více nabídek přes mail.

SKÓRE:

Celkově přišlo za celý listopad 12 objednávek a moje podnikání konečně přineslo i nějaký zisk, byť plnohodnotná měsíční výplata to nebyla. Velkou část ukously náklady a z toho zbytku se rodina na zadek rozhodně neposadila. Zvlášť v době před vánocemi.

I přesto mi to dodalo energii pokračovat!

Říjen 2023

Říjen jsem zahájila nástupem do zaměstnání.

Říkala jsem si, že by bylo dobré, mít nějaký stálý příjem a látkové vložky přesunout na vedlejší kolej a nechat si je zase jako koníček. Nejdříve jsem hledala něco, "cokoliv", co by bylo na částečný úvazek, ale když jsem viděla nabídku, řekla jsem si, že lepší bude, když se do toho pustím naplno a najdu si spíše nějakou pozici v oboru.

A protože jsem původem stavební inženýrka, plán jsem měla jasný!

Najdu si práci na plný úvazek a budu se teď pár let soustředit na to, abych získala co nejvíce znalostí ohledně dřevostaveb, ekologických staveb a přírodních materiálů. Pokusím se dodělat si autorizaci, abych mohla poté projektovat samostatně to, co mi dává smysl. A smysl mi dávají malé domky, které jsou funkčně zařízené tak, že každý centimetr je smysluplně využitý, z přírodních materiálů, aby celé prostředí bylo zdravé a příjemně se v něm žilo. Domky, které vyrůstají z permakulturních zahrad a zahrádek, kde se jímá dešťová voda, která se dále využívá nejen na zalévání rostlin, ale po filtraci třeba i na praní, splachování wc nebo sprchování.

Absolvovala jsem pohovor v jedné místí firmě, splnila podmínky a 2. října slavnostně nastoupila. Ale po týdnu bylo jasné, že jsem přecenila síly. Místo pozice, o kterou jsem se ucházela, protože nabízela spíše několik kratších úkolů během dne, jsem se dostala opět k projektování, což jsou úkoly spíše na několik týdnů, až měsíců. A já u delších úkolů ztrácím trpělivost a jsem méně efektivní. Navíc v inzerátu avízovaná odměna se po nástupu smrskla na výši srovnatelnou s platem skladníka. Nu což, doufala jsem, že se to po ukončení zkušební doby změní, ale bylo jasné, že další tři měsíce rodinu situaci svojí výplatou zrovna nevytrhnu.

Nebyla jsem zvyklá sedět denně tolik hodin v jedné poloze a záhy se to projevilo bolestí zad a každodenní bolestí hlavy. Místo teplého jídla jsem v poledne zakousla namazaný chleba, zašla k číňanovi na nudle nebo se aspoň prošla po okolí firmy, protože sednout na lavičku nebylo téměř kam. Ráno jsem odvedla dceru do školky, což se neobešlo bez stresu, protože najednou jsem ji nemohla ponechat jejímu tempu, ale potřebovala jsem stihnout autobus. Ostatní děti se tak do školy vypravovaly samy a odpoledne doma také trávily samy, protože já přijížděla domů až jako poslední z rodiny. Větší svoboda znamenala, že začaly lajdat, dcera přestala chodit na hodiny kláves a já měla pocit, že jsem jako matka naprosto selhala.

Po dvou týdnech jsem onemocněla. Bylo jasné, že tohle tempo prostě nedám. Po návratu do práce jsme si se šéfem sedli, že probereme situaci. Zkrácení úvazku nepřicházelo v úvahu, práce měli ve firmě až nad hlavu a potřebovali někoho, kdo se do toho pořádně opře. A tak, i když jsem měla štěstí na dobrý kolektiv, což je důležité, a i když jsem zjistila, že mě to projektování i přes jeho časovou náročnost baví, druhý den jsem nesla do práce svoji výpověď.

Za tyto tři týdny jsem nepřidala ani jeden příspěvek na sítě. Neměla jsem ani chvilku, abych se látkovým vložkám a Aluše věnovala. 

Poslední týden jsem se to snažila trochu dohnat a zase o sobě a své práci dávala trochu vědět. Podařilo se mi získat od Heureky certifikát "Udržitelný e-shop" a našít pár kousků látkových vložek s bambusovým aksamitem. Velice rychle se přiblížil listopad.

udrzitelny-eshop-logo

Rodina začala být ještě více neklidná, protože vidina mého stálého příjmu skončila tak rychle, jak začala. Já začala být taky neklidná a asi 3 dny trpělivě projížděla nabídky na zkrácený úvazek a brigády, bohužel neúspěšně. 

 A tak jsem si čtvrtý den sedla a začala počítat.

Je mi 43 let a ještě tak minimálně 20 let bych ráda nějakým způsobem pracovala. Znám náklady, které má naše rodina na jeden měsíc, stejně tak náklady, které potřebuji měsíčně na své podnikání. Z toho lze jednoduše vypočítat, kolik peněz je potřeba během dalších 20 let přinášet. Počítám s tím, že růstem dětí i podnikání se náklady budou zvyšovat.

Nepočítám s tím, že v době, kdy za 20 let "půjdu do důchodu", bude stát v takové kondici, aby mi vyplácel nějaký důchod. Takže rovnou počítám s tím, že na svůj důchod si potřebuji vydělat sama. Odhadem počítám, že tak 20 let bych ráda strávila v důchodu. To bude v době, kdy děti budou velké a samostatné, kdy budou naše hypotéky splacené a já budu potřebovat peníze na provoz domácnosti, jídlo a nějaké zpříjemnění volného času (cestování, koníčky atd.). Z toho lze odhadnout, jakou částku celkem budeme s mužem potřebovat měsíčně. 

A tohle celé je potřeba našetřit již v prvních 20letech!

Rychlým výpočtem jsem došla k tomu, že pro svoji spokojenou (nebo aspoň nějakou) budoucnost je potřeba každý rok společnými silami vydělat 1,3 milionu čistého, což je asi 108 tisíc za měsíc.

Počítala jsem to i pro případ, že jsme s mužem oba dva zaměstnaní a vlastní podnikání neprovozuji, čili ušetřím za nějaké provozní výdaje, ale celkovou bilanci to o moc nevylepšilo, přeci jen moje podnikání není zase tak nákladné, jak by mohlo být nebo jak vychází někomu jinému.

A tady docházíme k prozření!

Co může mladá rodina udělat, aby měsíčně vysypala na stůl 100 tisíc, poplatila tak své výdaje, závazky a byla schopná ušetřit si nějakou korunu na důchod?

Kdybychom jeli půl na půl, každý by měl za úkol donést 50 tisíc čistého. Jenže, kde najít zaměstnání, které vás baví, dává vám smysl, není to žádné levárna, žádná práce pro práci a vyplatíte se vašemu šéfovi natolik, že vám dá 65 000 hrubého měsíčně? Při procházení nabídek práce bylo jasně vidět, že průměrná hrubá mzda je kolem 25 - 30 000 měsíčně. Pokud seženete něco, co se blíží 40 000 za měsíc, pak jste šťastlivci. Máte 60 000 za měsíc? Pak patříte mezi hrstku vyvolených. Co z toho vyplývá?

Většina dnes pracujících lidí, pokud jsou starší 40 let, mají děti a jiné "výdaje", nemá šanci našetřit na svoji penzi.

Má to řešení?

Má!

Podnikat a být fakt dobrá! Protože v podnikání nejsou žádné platové hranice! Záleží jaký máte nápad a jak ho umíte prodat!

Takže půjdeme zase zpátky....

Jsem ráda, že můj muž je zaměstnaný, což nám přináší (alespoň prozatím) jistotu jednoho stabilního platu. Můj muž je skladník, proto to moje porovnání, a jeho výplata měsíční výdaje nepokryje, což je v českých domácnostech docela běžné. 

Tak si pro představu spočítáme, co by znamenalo, že moje podnikání musí přinášet 70 000 čistého měsíčně.

Rok 2023 má 250 pracovních dnů. Jako OSVČ musím počítat s tím, že dovolenou nemám hrazenou, ale pracovat cca 5 * 5 dnů také nebudu, zároveň mohu onemocnět, takže 2 týdny ještě odečtu na nemoc. 

250 - (5*5) - (2*5) = 215 pracovních dnů. 

Budu tedy počítat, že pracuji celý týden, což je 215 dnů. Každý den budu několik hodin věnovat kombinaci šití, balení, propagaci, správě sítě, cestě na poštu atd., atd. a celkově mi to vyplní 6 hodin. Což si mohu jako podnikatelka nastavit a vytvořit si pro sebe "částečný úvazek". 

Takže 215 dnů * 6 hodin = 1290 odpracovaných hodin, které mi musí vydělat 70 000 každý měsíc bez ohledu na dovolenou nebo nemoc (čili 840 000).

Každá moje pracovní hodina musí tedy vydělat 840 000 / 1 290 = 651,-

A máme tu výslednou čistou hodinovku cca 650 korun českých!!!!

Průměrně bych tedy každý den měla být schopná vydělat cca 3 900,-. 

Tento výpočet je jen orientační. Každý máme jiné potřeby, splácíme jiné výdaje, máme jinak vysoké výdaje na podnikání a na nároky na život, máme jiný počet dětí, různý věk. Navíc nevíme, jak se bude celkově ekonomická situace vyvíjet. V počtech není zahrnutá každoroční inflace. Je to jen úplně hrubý nástřel docela nenáročné rodiny se 3 dětmi. Přesto může být výsledná hodinovka šokující. A přitom je to jen základní částka, která by naší rodině (dost možná jen možná) vystačila na běžný život a důchod bez jakéhokoliv utrácení a rozhazování.

Popravdě, já jsem nesmírně ráda, že jsem si tento hrubý výpočet udělala. HOOOODNĚ mi otevřel oči a nakopl mě do akce!

Za svoji budoucnost jsem zodpovědná a výpočet mi vyčíslil, jak by mohla vypadat naše finanční soběstačnost.

 

A jak dopadlo moje podnikání v říjnu?

SKÓRE:

Našila jsem jen asi 12 látkovek, víc jsem za ten poslední týden nestihla.

Prodala jsem celých 16 ks látkových vložek a Klenotek.

Bohužel, v říjnu mi na e-shopu přistály jen 4 objednávky a opět jsem nevydělala ani na náklady spojené s podnikáním.

Ale jedeme dál!

Září 2023

Je tu můj úplně první report z rubriky "do naha"!

A jaké tedy bylo září?

Ačkoliv jsem si myslela, že jsem od publikování na sítích docela odpočívala, při zjišťování bilance jsem byla sama překvapená, že jsem byla docela aktivní. Celkem jsem na facebook přidala 9 příspěvků a přesdílela 2 reelsy.  Úplně první příspěvek byl o modrotisku a biobavlně a přesdílela jsem jej i do jedné FB skupinky, čímž se příspěvek zobrazil 1277x a 131 diváků o něj projevilo zájem. Získal 30 reakcí (srdíčka, likes...) a pouze 1 komentář. Ostatní příspěvky se zobrazily průměrně 270x a dostaly okolo 10 reakcí a sem tam nějaký komentář. A to má moje stránka 1,8 tisíc "to se mi líbí" a 1,9 tisíc sledujících. Takže podle facebooku jsem málo akční a proto mé příspěvky málo ukazuje. Strategií, že nebudu přispívat, o sobě tedy moc vědět nedám. Ale s tím počítám.

Všimla jsem si, že KB, Visa a Heureka mají svůj řebříček, jehož vyplněním a schválením je možné získat označení "Udržitelný e-shop". Některé e-shopy, které sleduji, toto označení mají a tak jsem se pustila do vyplňování formuláře. Bohužel, prozatím bez reakce. Sice už v úvodních informacích se píše, že schvalování může trvat až měsíc, ale i po více než měsíci mi od heureky kromě zprávy, že jsem ztratila certifikát "Ověřeno zákazníky", nic nepřišlo. 

Co se mi ale povedlo a mám z toho obrovskou radost je, že jsem se stala součástí komunity "Slušná firma".  Narazila jsem na ně díky aktivitě Tomáše Hajzlera, který stál u jejího založení. Vlastně jsem o její existenci věděla už dlouho, ale nikdy jsem nepátrala, jak to celé funguje a jestli je možné se připojit. Nějak se to celé všechno semlelo letos o prázdninách. Přečetla jsem si knihu od zakladatele firmy Patagonia, Yvese Chauniarda - Zodpovědná firma. Knížka je to poměrně tenká, ale pro mě rozhodně přelomová. Možná proto, že mi potvrdila několik mých postojů a názorů, které nejsou zrovna mainstreamové. Je obrovsky úlevné vidět, že někoho napadá něco podobného a některé věci vidí shodně. A Slušná firma je s myšlenkami této knihy v souladu. Mezi ně jsem rozhodně chtěla patřit.  A označení už mi visí na webu! Přitáhne mi stejně smýšlející zákaznice?

SF_clen_logo_RGB_black

Už během prázdnin jsem se chtěla zúčastnit jedné živé akce, na které bych mohla prodávat své výrobky, ale nevyšlo to z důvodu, že jsem nesehnala hlídání a se třemi dětmi a psem by to bylo na sebevraždu. Ale těšila jsem se, že by bylo určitě skvělé zúčastnit se v září Slou days v Praze. Sledovala jsem pokyny od prvních dnů, ale bohužel, podmínky pro přihlášení mi nepřály. I minimální vstupní poplatek byl opravdu drahý. Vzhledem k tomu, že jsem se letos zúčastnila dvou živých prodejních akcí a po sečtení nákladů a příjmů jsem u jedné byla 70 kč v plusu a u druhé asi tisícovku. První byla dvoudenní a náklady na prodejní místo se pohybovaly kolem 3000. Bylo tedy nutné započíst i dopravu, ubytování a další výdaje, které vícedenní akce obnáší. Druhá byla jednodenní a kousek od Olomouce. Zápisné bylo nižší a na spoustě výdajů jsem díky blízkosti ušetřila. Bylo by skvělé účastnit se Slou days, ale v situaci, kdy se jednalo o nejvyšší zápisné (kolem 4900,-) a Alucha neměla žádné úspory na které by mohla sáhnout, musela jsem tuto akci vynechat. Přeci jen, začínám zase od nuly a nějakou dobu potrvá, než budu moci do podobných akcí investovat.

Založila jsem si profil na TIK toku.  Namotivovala mě dcera. Jednoho dne se zmínila, že až pokoří hranici 1000 sledovatelů, může natáčet živé streamy. A během pár dnů se svými 4 videi tu metu překonala. Takže cože? Tohle je někde možné? To chci! A vložila jsem dvě naprosto nevhodná videa abych zjistila, že takhle tik-tok nefunguje. Začala jsem tedy víc uvolněně a taky vymyslela plán. A teď jsem zvědavá, jak to celé bude fungovat, protože tik-tok na příspěvek většinou reaguje pár hodin po zveřejnění a poté šmitec. Jenže vkládat jeden příspěvek za druhým není můj cíl. Takže na Tik-toku jsem prozatím děsnej looser :-D

A našla jsem si zaměstnání, což je důvod, proč o září píšu na začátku listopdu. Ale o tom zase příště :)

SKÓRE:

Našila jsem přibližně 40 látkovek.

Prodala jsem 22 ks látkových vložek a Klenotek.

Bohužel, výdaje v měsíci září převýšily zisky. 

Ale jedeme dál!