PŘÍBĚH EKOLOGICKÉHO BALÍČKU - kouzlení s balícím papírem, papírovou páskou a jutou

Už vám přišel domů nějaký balíček od Aluchy? Nevíte? Tak nejspíše ještě nee...

Myslím, že papírový balíček od Aluchy byste si určitě zapamatovali!

Snažíte se co nejvíce redukovat odpad a máte hrůzu ze všech zbytečných obalů, které se k vám domů dostanou? Myslím na vás!

alucha-balicek-01   alucha-balicek-05

alucha-balicek-02   alucha_razitko_balicek_03

alucha-balicek-04   alucha_razitko_balicek_01

Balíčky pečlivě balím do klasických balicích papírů. Je-li to potřeba, přetáhnu balíček přírodním pevným jutovým provázkem. Obojí můžete vytřídit nebo i zkompostovat. Používám papírovou lepící eko pásku, která je dostatečně pevná a jde snadno a skvěle nalepit i později u vás doma odlepit. Je recyklovatelná a snadno se na ni píše nebo tiskne tiskátkem. Neobsahuje rozpouštědla a její lepidlo je na bázi přírodního kaučuku.

alucha_razitko_balicek_04   
 

Ani "náplň" balíčku neobsahuje žádné zbytečné plasty. Výrobky označuji papírovými cedulkami, které k jednotlivým kouskům volně přikládám nebo nalepuji.

Možná jste po rozbalení balíčku byli trošku zklamaní, že vám od Aluchy nepřišel žádný dáreček. Není to proto, že by mi vaše objednávka neudělala radost, to UDĚLALA! A VELKOU! Hned vám to celé vysvětlím.....

Ve svých začátcích jste v balíčku mohli malý dáreček najít. Někdy to byl odličovací tamponek, polštářek s levandulí, později starší vydání Pravého domácího časopisu. Dáreček se stal v podstatě součástí každé objednávky. Pak se mi dostala do rukou knížka od Bea Johnson - Domácnost bez odpadu. Během pár dnů jsem ji měla přečtenou a postupně začala doma provádět různé změny v rámci snížení odpadu, který doma máme, vytváříme a domů si nosíme. Najednou jsem všechny ty dárečky, balení zdarma na zkoušku a hračky, které na nás vypadávají z jogurtů začala vidět spíše jako něco, co nepotřebujeme, co je zbytečné a co u nás doma vytváří další zbytečný odpad, jehož likvidaci musíme postupem času řešit. Vím, že spousta z vás se ve svých domácnostech snaží o totéž. Z toho důvodu nezasílám nevyžádané dárečky, nad jejichž upotřebením nebo likvidací byste museli přemýšlet. A takto bohužel přijdou zkrátka i ti z vás, kterým by nějaká drobnost navíc udělala radost.

Není všem dnům konec! Třeba časem zavedu možnost zvolit si u objednávky, jestli dáreček chcete nebo naopak nechcete. Budu ráda, když mi do komentáře napíšete, jaký je váš vztah k "dárečkům" a co by vás třeba po rozbalení balíčku potěšilo.

EDIT 2022: Balíčky i po 4 letech balím pořád stejným způsobem, zatím jsem nic lepšího než pevný balicí papír, pásku s lepidlem na bázi kaučuku a jutovým provázkem nenašla. Zato jsem už měla čas vyzkoušet, že jutový provázek je opravdu schopný se po nějaké době plně rozložit. 

Změna nastala u značení zboží, kde jsem přešla na nalepovací cedulky a látkovky jsou jednoznačně popsané tak, jak mají, bez rizika, že by cedulky vypadly a pomíchaly se.