INKONTINENCE II.část - s čím mohou pomoci látkové intimky

Ve druhé části článku o inkontinenci jsem se znovu obrátila na kamarádku Terezu Dvořákovou, která se ženami pracuje a jejíž některé klientky mají vlastní zkušenosti s inkontinencí a položila jsem jí otázku: "Terko, pověz nám, co ženy, se kterými se setkáváš, trápí, jak se snaží to řešit a co bys jim poradila?"

"Mluvíme o tom, že rozkládající se moč na klasické vložce nejen že je nepříjemně cítit, ale mění pH pokožky a zpětně vzlíná do oblasti pochvy", vysvětluje Tereza. "I zcela úplné holení v oblasti genitálií je zdravotníky vnímáno, jako škodlivé. Chlupy mají zachytit všechny tělesné výměšky a udržet ochranné ph. Co si budeme povídat, jistě je lepší mít vlastní tělesné prostředky k udržení dobré kondice kůže a sliznice, než používat nějaké umělé gely a krémy na to, co jsem si vlastním jednáním (holením) zničila". Říká poměrně radikálně Tereza.

Jsem moc ráda, že se Tereza obrátila právě na mě a stala se spokojenou uživatelkou látkových vložek Alucha, které dále doporučuje i ve své praxi. "Nejsou cítit po moči ani při celodenním nošení", popisuje.

46467818_2251712281730166_6255269882623950848_o-5

  

Nyní se dostávám k látkovým intimkám a vložkám. Ty naopak zdravé a ekologické jsou. A nejen to. Jsou také daleko pohodlnější a krásnější. 

Čeho si určitě všimnete je, že při pomočení látková intimka nesmrdí. Zapínají se do spodního prádla na plastový patentek nebo se pouze vkládají (jsou - li bez křidélek). Mohou být úzké, rozšířené, prodloužené....... ale co vás bude určitě zajímat je, jak velkou a spolehlivou bariéru proti protečení nám nabízejí. Pokusím se vám celý problém výběru zjednodušit a poradit, které látkové pomůcky by pro vás mohly být nejvhodnější.

45939437_2247763822125012_2888949089536311296_n-0   
 

A) Pro nejslabší inkontinenci, kdy vás trápí pouze občasný a lehký únik moči, jsou nejvhodnější látkové intimky prodyšné, které bývají zároveň i nejtenčí variantou. Často jde o tři vrstvy bavlny. Například bavlněný úplet, uvnitř bavlněné plátno a z druhé strany bavlněný flanel. U prodyšných intimek nenajdeme žádnou látku odpuzující nebo nepropouštějící tekutinu. Většinou bývají oboustranné a je na vás, která strana je vám pocitově příjemnější jako dotyková. Je to jako byste si oblékly další spodní kalhotky. Takové intimky využijete i v případě, že vás trápí například záněty spojené s výtokem. Bývají označené 1 kapičkou 1-1

B) V případě lehké, ale již pravidelnější inkontinence, zvolte látkové intimky voděodolné. Ty zároveň bývají nejuniverzálnělší. Voděodolnost zajišťuje fleece (100% polyester), který je na spodní straně intimky. Takové intimky podrží vlhkost docela dlouhou dobu ve vrchní vrstvě. Provlhnou až po delší době, nejčastěji třeba tlakem, tedy když budete sedět. Voděodolnost si můžete ozkoušet i doma. Pokud máte nějaké oblečení nebo deku z fleecu, nakapejte na ni pár kapek vody. Intimky s fleecem jsou takový střed. Jsou pořád dostatečně prodyšné, abyste se v nich nezapařily jako v jednorázových, ale zároveň jsou voděodolné. Intimky s fleecem nejsou tak tenké jako ty prodyšné. Jejich celková tloušťka se odvíjí od gramáže fleecu. Běžný fleece má kolem 240g/ m2. Já nejraději používám tenký fleece nebo microfleece, který má gramáž jen 190g / m2 a je příjemně tenký. Bývají označené 2 kapkami 2-1

Fleecové intimky využijete při slabé i střední inkontinenci, pokud vás trápí záněty a výtoky a výborná je i jako pojistka k menstruačnímu kalíšku, houbě nebo volné menstruaci.

C) Pokud jsou vaše problémy s únikem moči silnějšího a pravidelného charakteru, je dobré zvolit denní látkové vložky nepromokavé. Nepromokavost zajišťuje polyuretanový zátěr na látce spodní vrstvy. Látku s polyuretanovým zátěrem označujeme jako PUL. PULy můžeme rozdělit na tři kategorie. Hladký klasický PUL (často obrázkový), hladký funkční PUL (často obrázkový) a PUL froté. Hladké PULy v podstatě nepoužívám, protože jejich nevýhodou je, že ve spodním prádle rády "cestují". Naopak PUL froté je látka froté (buď 100% bavlna nebo 80% bavlna + 20% polyester), která je opatřená PU zátěrem. Díky "nopkům" froté necestuje. Její nevýhodou pro někoho může být, že je jednobarevná, nejčastěji bílá. Intimky a denní vložky s PUL froté jsou krásně tenké, zejména pokud dotykovou vrstvu tvoří tenká látka (bavlněný úplet, flanel, kord, plátno).  Nepromokavé intimky poznáte podle 3 kapek 3-1, denní vložky pak podle 4 kapek 4-1

Sametové látky s chloupkem jako je bambusový aksamit nebo kojenecký plyš nepatrně přidávají intimce na tloušťce, ale na druhou stranu jsou opravdu jemné a luxusně sametové. Bambusový aksamit má zároveň antibakteriální schopnosti a velkou nasákavost. 

Nemusíte vybírat pouze z intimek. Stejnou službu, jen vyšší spolehlivost, zajistí například i denní nebo dokonce noční vložky. Zvolíte - li denní vložku s dotykovou vrstvou z bavlněného úpletu a spodní vrstvou z nepromokavého PUL froté, budete překvapeny, že se tloušťkou vyrovná třeba i fleecové intimce, její savost je ale přeci jen daleko vyšší. 

DOPRAVA ZDARMA (3)
 

POZN.: V našem eshopu najdete přímo balíček 7 ks látkových intimek, určený pro vaši inkontinenci i zvýhodněný balíček 5 ks denních látkových vložek. Balíček je cenově zvýhodněný oproti nákupu jednotlivých kousků. Samy si můžete zvolit, jaký druh intimek a jaký tvar by vám nejlépe vyhovoval. Výhodou je, že nemusíte přemýšlet jak jednotlivé materiály poskládat, aby jste ozkoušely co nejvíce variant. To udělám za vás a vy si už jen užíváte pohodlí, které látkové intimky přinášejí.