ÚDRŽBA LÁTKOVÝCH VLOŽEK

Než se hotový výrobek dostane k vám domů, je již vysrážený praním a sušením v sušičce. 

Látkové vložky měňte tak často, jak jste byly zvyklé u jednorázových menstruačních vložek. Po použití je dobré nejlépe hned namočit nebo přeprat ve studené vodě, dokud nepoteče nezabarvená voda. Namočením krev pustí a vy tak ušetříte trochu vody oproti samotnému předepírání. Takto očištěnou vložku skladujte v nějakém kyblíku spolu s ostatními. Lépe je skladovat mokré očištěné vložky "na sucho" než "na mokro" v nádobě s vodou. Pokud i po očištění zůstane na látkovce flek, můžete jej potřít žlučovým mýdlem. Žlučové mýdlo obsahuje volskou žluč a pokud se na skvrně nechá aspoň 15 minut působit, krásně odstraní nečistoty biologického původu. Pozor, nechá-li se žlučové mýdlo na vložce příliš dlouho, myslím třeba do druhého dne, může na některých materiálech (např. bambusový aksamit) "vyžrat" barvu. Používejte jej tedy s mírou.

Prát obsah kyblíku stačí jednou za dva nebo i tři dny, na 60°C v ekologickém pracím prostředku (výborný, rychle hotový a levný je mýdlový sliz). Vysoká teplota praní je důležitá. Bakterie se ničí někde mezi teplotou 50 - 60°C. Před samotným praním je vhodné celý obsah pračky zapnout na program "máchání".  Aviváž nedoporučuji. Místo aviváže je možné použít ocet, do kterého lze přidat pár kapek esenciálního oleje (výborné jsou - levandule, tea tree, citrusy, ale nejlepší je nepoužívat žádný) nebo roztok kyseliny citronové (používám 100g kyseliny citronové + 900g vody). Nebělit na bázi chloru a nečistit chemicky.

Lze sušit v sušičce na šetrný program. 

Látkovky, které obsahují PUL není dobré pokládat na topení, ničí se tak jejich "nepromokavost". Stejně tak není vhodné PUL při předepírání v ruce ždímat a kroutit, mohlo by dojít k poškození nepromokavé laminace.

Osobně žehlení nedoporučuji! Z materiálů je k žehlení vhodná jen čistá bavlna. Fleece, PUL, kojenecký plyš apod. rozhodně nežehlit! Naštěstí většina látkovek ani žehlení nepotřebuje, protože materiály (kromě bavlněného plátýnka) se nemačkají. Navíc byste si neopatrným žehlením mohly poškodit plastové patentky.