PROČ LÁTKOVÉ VLOŽKY?

* ZDRAVOTNÍ ASPEKTY -  látkové vložky neobsahují zbytky chemických látek, na které  může citlivá kůže reagovat negativně - např. nejsou bělené a uměle parfémované. Šijí se z certifikovaných materiálů, často v bio kvalitě, klidně čistě biobavlněné (kompostovatelné) nebo bez polyesteru, takže si vybere i žena, jejíž kůže nesnese kontakt s umělými látkami.  Naopak jednorázové vložky a tampony často obsahují různé "fujtajbly", jako zbytky dioxinu po bělení chlorem, pesticidy, herbicidy, polymerickou pěnu, polyethylenová vlákna, ale na jejich obalech se tyto informace nedozvíte. To vše přikládáte na tu nejcitlivější část vaší pokožky nebo zasouváme přímo dovnitř do těla, kde je to ve styku s citlivou sliznicí. Proto ženy, které mají problémy s kvasinkami a záněty většinou po přechodu na látkové vložky tyto problémy ztrácí nebo minimalizují. Látkové vložky s minerály granátu mohou zmírňovat bolestivou menstruaci a zmírňovat křeče (vycházím z vlastností, které se u granátu uvádí).

* PRODYŠNOST -  jsou prodyšnější, protože neobsahují igelit (PVC) jako jednorázové vložky, tím pádem se v nich žena necítí "zapařená". 

* INTIMITA -  neobsahují savý gel, který při styku s krví, močí nebo vlhkem nabývá na objemu a je "cítit". Látkovky, ani použité, cítit nejsou, protože krev sama o sobě nesmrdí a žena není nervózní, že by někdo věděl, že vložku má.  Ženy, které trpí inkontinencí pořídí pár intimek a mají na několik let vystaráno, navíc opět obrovská výhoda, že po použití nejsou zapařené a nejsou "cítit".

* POHODLÍ -  jsou neskonale příjemné na nošení, ani nevíte, že je máte nebo naopak víte že je máte, protože jsou vám příjemné, jak jsou hebké.

* VZHLED - tím, že nejsou jen bílé, ale můžete vybírat z různým materiálů, barev a tvarů, tak mnoha ženám mění pohled na ty nepříjemné dny menstruace. Hodně žen včetně mně se pak menstruace neděsí, spíše se těší a každý den vybírá ze své zásoby látkovek vzor nebo barvu, kterou ten den bude nosit. Tím látkové vložky zlepšují postoj ženy sama k sobě a svému ženství.

* EKOLOGIE - používáním látkových vložek nevytváříte další odpad, protože vydrží několik let (6 let je takový průměr). Jednou se vyrobí, pak se jen perou, většinou společně s dalším prádlem, takže to ani neznamená vyšší spotřebu elektřiny nebo vody (čehož se ženy často bojí). Jednorázové vložky se musí vyrobit také (u čehož je také potřeba elektřina a voda), musí se distribuovat do skladů a obchodů ve větší míře než látkové vložky, spotřebovává se další a další materiál apod. Žena spotřebuje za svůj život průměrně 11000 jednorázových vložek nebo tamponů, kdyby používala vložky látkové, stačilo by jí cca 80ks na pokrytí všech svých menstruačních cyklů. Látkovky existují i kompostovatelné, takže až doslouží, vyhodí se na kompost a je to, kdežto víte, jak je to s likvidací jednorázovek? 

* VYŠŠÍ SAVOST - uvádí se, že látkové vložky pojmou více krve ve srovnání s jednorázovými vložkami

* EKONOMIE - pomineme-li vyšší pořizovací cenu, vychází látkovky levněji než jednorázové vložky nebo tampony. A je jedno, jestli je používáte během menstruace nebo v případě inkontinence. U inkontinence je finanční návratnost cca 1,5 roku, u menstruace cca 4 roky. Celková úspora látkových vložek oproti jednorázovým je cca 15-20000,-Kč. Znám ženy, kterým látkové vložky slouží už 10tým rokem.

Průměrně ženě na 1 menstruaci stačí cca 20ks látkových vložek (orientačně: 4ks intimek, 8ks denních vložek, 2ks denních/nočních vložek, 4ks nočních vložek a 2ks nočních vložek extra dlouhých). Cena takové základní látkové výbavy od Aluchy je 4800,-kč (nebo můžete zakoupit zvýhodněnou sadu zde).

Za jednu menstruaci žena spotřebuje cca 25ks jednorázových vložek nebo tamponů. Průměrná cena 1ks je cca 4,-kč. To znamená, že jeden měsíc menstruace stojí přibližně 100,-kč a celý rok tedy 1200,-kč. 

Průměrná návratnost látkových vložek je 4 roky. Jejich výdrž je však i více než 10let. Za život žena prožije cca 30 let spojených s menstruací, tedy utratí cca 30*1200=36000,- za jednorázové pomůcky. Ale látkových vložek jí bude stačit jen 3*20ks nebo 4*20ks, čili 3*4800=14400,- nebo 4*4800=19200,-kč. 

Za svoji menstruaci žena za život utratí cca:

Jednorázové vložky  36000,-kč        X       Látkové vložky 14400 - 19200,-kč

Úspora 16800 - 21600,-kč

K menstruačnímu kalíšku stačí látkových vložek ještě daleko méně, například 4ks intimek a 2ks denních vložek zakoupíte za cca 1020,-Kč (můžete zakoupit zvýhodněnou sadu zde). Cena kalíšku se pohybuje cca 300-700,kč dle zvolené značky. Celkové náklady na cca 10let užívání budou 1320-1720,-kč.  Ve výsledku tedy ušetříte ještě daleko více!

* ŠETŘÍ ČAS -  nemusíte každý měsíc přemýšlet, že potřebujete nakoupit nový balíček jednorázových vložek nebo krabičku tamponů. Svoji zásobu máte neustále připravenou bez běhání po nákupech