Proč používat látkové vložky?

* POHODLÍ - je to první, co budete moci posoudit, když poprvé použijete látkovou vložku. Předpokládám, že všechny se chceme cítit příjemně a v tomto jsou látkové vložky opravdu jedinečné. Přiznám se, že i mě svým pohodlím ihned dostaly! Je to obrovský rozdíl, zvláště pokud jste dosud byly zvyklé na jednorázové vložky, protože u látkové vložky často ani nevíte, že ji máte. Jsou měkké, hebké, přináší pohodlí a komfort i v situacích, ve kterých byste to od nich nečekaly

* JEJICH VZHLED - může se zdát, že vzhled u látkové vložky nehraje rozdíl, ale opak je pravdou! Pojďte opustit ten zažitý stereotyp “bílé barvy” a trochu si hrát! I já si při výběru vhodných látek hraji a kombinuji různé vzory a barvy, abych vám ve výsledku mohla nabídnout jedinečný designový kousek. Vybírám pro vás nádherné designové látky a příjemné materiály. 

Častokrát se mi ženy svěřily, že teprve s látkovými vložkami začaly mít sebe a svoji menstruaci opravdu rády, dokonce se některé na svoji menstruaci začaly i těšit. A to právě díky nádhernému vzhledu, který látkové vložky mají! 

Vidíte? To, jak látková vložka vypadá je opravdu důležité, protože má moc zlepšovat postoj ženy k sobě samé a ke svému ženství.

Samotný vzhled a provedení látkové vložky nehraje roli jen k utišení ženské marnivosti, ale má také vliv na to, jak pohodlně se vám látkovka bude nosit a jak dlouhou vám bude spolehlivě sloužit. Používám kvalitní látky a látkové vložky šiji “otáčenou metodou”, kdy se vložka nejdříve sešije lícem na líc, poté obrátí a znovu po kraji obšije. Výsledná látkovka má funkční a ozkoušený tvar s tenkým okrajem, který neškrábe, netřepí se a není zbytečně prošívaný polyesterovou nití. Zachovává si tak svůj tvar a dlouhou životnost i po několika desítkách až stovce vyprání

* ZDRAVOTNÍ ASPEKTY -  zdraví máme jen jedno a vzhledem k tomu, že důležitou roli na jeho stavu hraje i vhodný výběr intimních hygienických pomůcek, není dobré nad výběrem jen tak mávnout rukou. 

Víte, že uvnitř jednorázových pomůcek se dost často nachází látky, které našemu zdraví neprospívají? Jednorázové vložky totiž bývají často uměle parfemované, bělené chlorem, díky kterému vznikají nebezpečné dioxiny, obsahují nevhodné absorpční gely, pesticidy, herbicidy, polymerickou pěnu, polyethylenová vlákna. Ani o jedné ze složek se na jednorázovém výrobku nic nedočtete. Celé to pak přikládáte na tu nejcitlivější část vaší pokožky nebo zasouváte přímo dovnitř do těla, kde je to ve styku s citlivou sliznicí. 

Látkové vložky neobsahují žádné zbytky chemických látek, na které by mohla citlivá kůže reagovat negativně, nejsou bělené ani uměle parfémované. Šijí se z certifikovaných materiálů, často v bio kvalitě, klidně čistě biobavlněné (kompostovatelné) nebo úplně bez polyesteru, takže si vybere i žena, jejíž kůže je extrémně citlivá a nesnese kontakt s umělými látkami.  

A každá asi známe ten pocit vlhka, zapaření a nevábnou “vůni”, zvláště v parných dnech, když použijeme jednorázovou nalepovací intimku. Za to může nepropustná PVC folie. Proto ženy, které mají problémy s kvasinkovými výtoky nebo gynekologickými záněty většinou po přechodu na látkové vložky tyto problémy ztrácí nebo minimalizují. Látkovky jsou jednoduše prodyšnější, protože neobsahují igelit (PVC) jako jednorázové vložky, tím pádem se v nich žena necítí "zapařená" a neobsahují ani savý gel, který při styku s krví, močí nebo vlhkem nabývá na objemu a je "cítit". Látkovky, ani použité, cítit jednoduše nejsou, protože krev sama o sobě nesmrdí. Žena tak není nervózní, že by někdo věděl, že vložku má. Teď mi asi moc nevěříte, že? No, však počkejte, až látkovky vyzkoušíte!

Látkové vložky nemusí nutně sloužit jen během menstruace. Některé ženy nosí denně jednorázové intimky, z důvodu inkontinence, gynekologických obtíží nebo jen pro pocit čistoty. Stačí pořídit pár látkových intimek a máte na několik let vystaráno, navíc opět obrovská výhoda je, že po použití nejsou zapařené a nejsou "cítit".

Slyšely jste už o léčivé síle kamenů? Víte, že malý červený kamínek granátu, má vlastnosti, které vám mohou pomoci s bolestivou menstruací, zmírněním křečí nebo úpravou cyklu? Já se rozhodla léčivé vlastnosti granátků využít ve váš prospěch a ukrývám je mezi ve středu látkových vložek, které jsem nazvala “Klenotky”

* EKOLOGIE - je aspekt, který se v současné době dostává více a více do popředí. Konečně spousta z nás přestává ke svému žití přistupovat stylem “po nás potopa” a začíná přemýšlet nad důsledky, které svým žitím vytváří. Proto je důležité zmínit, že používáním látkových vložek nevytváříte další odpad. Látkové vložky vydrží několik let (6 let je takový průměr, ale 10 let není výjimkou). Narozdíl od jednorázových vložek se látková vložka vyrobí a pak se jen pere a pere, pořád dokola, většinou společně s dalším prádlem, takže její použití neznamená ani vyšší spotřebu elektřiny nebo vody (čehož se ženy často bojí a často se na to ptají). Jednorázové vložky se musí vyrobit také (u čehož je také potřeba elektřina a voda a to nemalé množství), musí se distribuovat do skladů a obchodů ve větší míře než látkové vložky, spotřebovává se další a další materiál apod. Žena za svůj život spotřebuje přibližně 11000 kusů jednorázových hygienických pomůcek, které lze nahradit jen 80ti kusy látkových vložek. Dalším důležitým bodem je likvidace. Použité jednorázové hygienické pomůcky putují z kontejneru komunálního odpadu buď do spalovny nebo na skládku. Spalováním vznikají toxické plyny a na skládce trvá rozklad za optimálních podmínek přibližně 250 let. Používáním látkových vložek tedy šetříte naší planetu od zbytečného odpadu. Protože vím, že pro některé z vás je opravdu důležité žít co nejvíce zero waste a nevytvářet zbytečný odpad, šiji již několik let vložky kompostovatelné. Takové látkovky jsou nejčastěji z bio bavlny, prošité bio bavlněnou nití a jediné, co nelze na takové látkovce zkompostovat je plastový patentek, který je nutné před samotnou likvidací mechanicky odstřihnout.

Žena spotřebuje za svůj život průměrně 11000 jednorázových vložek nebo tamponů. Kdyby používala pouze látkové vložky, stačilo by jí cca 80 ks na pokrytí všech svých menstruačních cyklů.

* EKONOMIE - když se poprvé setkáte s látkovou vložkou, nejdříve vás určitě překvapí její cena. Zpočátku může být šok, že jeden kousek stojí víc než několik balíčků jednorázových hygienických pomůcek. Pravdou ale je, že když pomineme vyšší pořizovací cenu, vychází látkovky ve výsledku daleko levněji než jednorázové vložky nebo tampony. 

Vzala jsem si tužku a papír a pustila se do počítání….

V průběhu jedné menstruace žena spotřebuje cca 25 ks jednorázových vložek nebo tamponů. Průměrná cena 1ks na českém trhu je cca 4,-kč. To znamená, že jeden měsíc menstruace stojí ženu přibližně 100,-kč a celý rok tedy 1200,-kč. Za život žena prožije cca 30 let spojených s menstruací. Celkové náklady na menstruaci činí tedy orientačně 

30 let *1200,-Kč/rok = 36000,-Kč za jednorázové hygienické pomůcky

Nahradí-li žena jednorázové vložky látkovými, bude potřebovat přibližně stejné množství, čili 20 - 25 ks látkových vložek, které jí budou sloužit 6 - 10 let. Cena látkovací výbavy pro celou menstruaci je 4800,- Kč. 

To znamená, že za 30 let látkování žena zaplatí:

5 * 4800,-kč (pokud svoji látkovací sadu komplet vymění po 6ti letech) = 24000,-kč

3 * 4800,-kč (pokud svoji látkovací sadu komplet vymění po 10ti letech) = 14400,-Kč

Úspora mezi používáním jednorázových a látkových hygienických pomůcek je tedy

12000 - 21600,-kč

I když jsou tyto výpočty velice orientační, je vidět, že látka ve výsledku vychází levněji. Navíc látkové vložky využijete i po porodu, po případném potratu nebo gynekologických operacích, v případě inkontinence nebo zdravotních problémů spojených se záněty a výtoky a můžete je používat i jako pojistku k menstruačnímu kalíšku, menstruační houbičce nebo volné menstruaci

 

Trápí vás inkontinence a každý den spotřebujete 2 jednorázové intimky?

Spočítala jsem, že průměrná cena jednoho kusu na našem trhu je cca 1,20,-kč.

Za rok tedy prožijete přibližně 365 dnů - 12*5 dnů kdy probíhá menstruace (pokud jste v reprodukčním období) = 305 dnů s inkontinencí

305 dnů * 2 intimky denně * 1,20,-kč = 732,-kč / rok

Cena sady 10ti kusů intimek, které vám bohatě vystačí klidně na 5 let spojených s inkontinencí je 1350,-Kč

Finanční návratnost při pořízení látkových intimek jsou tedy 2 roky a úspora je 2310,-kč

inkontinence_ 

Zdá se vám to celé složité? Nechte výběr na mně! Vyberte si některou z mých navržených sad látkových intimek a vložek a o zbytek se postarám. Ušetříte čas, který byste každý měsíc trávily v drogerii nákupem jednorázových pomůcek a svoji “výbavu” budete mít neustále připravenou a po ruce. Uděláte to nejlepší pro své pohodlí a zdraví, ulehčíte planetě a ještě ušetříte

 2019 © Alena Hradilová