Je libo ZORB?

03.01.2017

Od doby, kdy jsem začala s šitím, mě zajímalo, jak si na tom jednotlivé savé materiály stojí. Nikde jsem ale nevyčetla žádné srovnání. Musela jsem se tedy spolehnout na to, co píší výrobci a prodejci látek. Znala jsem jen takové ty základy, že bambus nebo konopí sají více než bavlna. Po několika objednávkách z různých eshopů jsem postřehla, že látka se stejným složením může mít různou gramáž a tím pádem jinou tloušťku. 

Samo sebou hledám něco, co bude sát co nejvíce a bude co nejtenčí.

V americké facebookové skupince jsem si všimla, že často jako savou vrstvu používají ZORB. Co to je, jsem netušila :-( Ani slovník mi moc nepomohl! Ale nedalo mi to spát! Její savost byla neuvěřitelná! Jedna vrstva prý nahradí více vrstev jiných materiálů! 

No super! To je přesně to co hledám!

Mezi českými výrobci a prodejci jsem na tento materiál nenarazila :-( Vypadá jako taková bílá podložka, která se dává do silnic nebo pod koberce. Jenže tyhle podložky jsou naopak nenasákavé, takže to není to, co hledám! Zorb má mít nasákavost vynikající! Zkusila jsem štěstí a podala dotaz v internetové diskusi. Během chvilky se ke mně dostal odkaz na eshop, kde se dá zorb koupit, a to slovenské DĚTI V BAVLNCE! Cena mě poněkud zaskočila, a tak jsem váhala, jestli mám vůbec objednávat. V americké skupince o zorbu psaly jako o levném materiálu. Jenže objednávat z Ameriky by se určitě prodražilo! Blížily se vánoce, a tak jsem si nechala otevřená zadní vrátka, že v nejhorším napíšu Ježíškovi, jestli by mi kousek zorbu nepřinesl :-)

Na stránkách jsem k zorbu našla tento popis:

Je to látka s vysokou savostí a rychlým schnutím. Složení je z microPES a polyamidových vláken o váhze 185 g/m2 a šířce 115 cm. Byla speciálně vyvinutá pro zvýšení savosti látkových plenek tak, aby to neznamenalo i zvýšení hmotnosti a objemnosti a zároveň velmi rychle schne. V USA asi nejoblíbenější savá látka v plenkování. Za méně než sekundu nasaje vlhkost o desetinásobku svojí hmotnosti. Výrobce udává, že saje 3x více než froté z mikrovlákna a jedna vrstva Zorbu nahradí 2-3 vrstvy biobavlny, bambusu nebo konopí.

Je to pevnější látka, vzhledem trošku podobná vatelínu. Je ideální jako vnitřní vrstva, Plenky a vkládačky díky ní lépe drží tvar. I když nemá vysokou gramáž, je dost hrubá. Není pružná, lehko se s ní šije, není potřeba ji předepírat, nesráží se a maximální savosti dosahuje až po několika praních (3 - 4). Nemá se na ni používat aviváž. Také nemá potřebné atesty pro výrobky pro děti v ČR, ale je certifikovaná pro děti v USA. Pere se na 60°C a může se sušit v sušičce.

Ještě jsem se dočetla, že savé látky z přírodních vláken nasají vlhkost do sebe a postupně ji drží v sobě ve vláknech. Proto déle schnou, ale při stlačení mokré látky je potřeba vyvinout větší sílu, aby tekutina vytekla. Zorb funguje jako houba, velmi rychle nasaje velké množství tekutiny mezi vlákna (nenasají ji samotná vlákna), a když mokrý zorb slabě stlačíte, tekutina lehko vyteče a proto je téměř suchý po ždímání v pračce.

Dala jsem si na hromádku savé materiály, které jsem doma našla a rozhodla se udělat malý test. 

Abych je zbytečně nerozstříhala a neponičila, odstřihla jsem z každého jen malý kousek 10/5cm. 

Vytáhla jsem svoji digitální kuchyňskou váhu, misičku s vodou a něco jako pipetu (z dětského sirupu Nurofen).

Vymyšlené to bylo takhle.... chtěla jsem zvážit suchý vzorek a pak na něj pomalu pipetou přidávat vodu. Zaznamenat kolik ml vody jsem na vzorek přidala a nakonec mokrý vzorek zvážit. 

Jenže ouha.....Moje váha není na takové přesné vážení malých lehkých vzorků stavěná!

Tak nic, musím na to jít jinak. 

Váhu jednotlivých kousků jsem spočítala z jejich gramáže udávané prodejcem. Vzorky jsem polila pipetou, zvážila a výsledek zapsala do tabulky. Nechala jsem nasáklé vzorky chvíli ležet a poté znovu zvážila. Snažila jsem se kontrolovat, aby byly nasáklé tak akorát, nesměla z nich kapat nebo téci voda. Po položení na váhu směly zanechávat jen malou mokrou stopu u všech vzorků téměř shodnou. I tak mi bylo jasné, že moje měření je spíše odhad. 

Výsledky ale byly zajímavé.

Suchý biobavlněný beránek před navlhčením

Mokré vzorky přeložené na čtvrtiny - řada zleva od F doprava po A

Po té jsem všechny vzorky vyprala a vysušila na 60°C. 

Správně bych praní a sušení měla provést několikrát. Bambus dosahuje svojí nejvyšší savosti až po téměř 8mi vypráních a moje látky byly před "pokusem" prané a sušené jen jednou a zorb vůbec. Takže i tady vznikají nepřesnosti v měření.

Vyprané a vysušené vzorky jsem namočila do misky s vodou a nechala plně nasáknout. Pak jsem jednotlivé vzorky vytáhla a nechala vytéci a vykapat přebytečnou vodu. Když už ze vzorku nic neteklo, poskládala jsem ho na čtvrtiny a ještě jednou trochu oklepala. Položila na váhu a zvážila. Takto jsem to provedla s každým vzorkem. 

Pak jsem nechala všechny vzorky odležet na kuchyňské lince a po chvíli převážila ještě jednou. 

Takže ve výsledku jsem měla ke každému vzorku 4 hmotnosti, ze kterých jsem vypočítala hmotnost průměrnou.

Výsledky najdete v tabulce. 

Jen ještě jednou podotýkám, že jde o moje subjektivní měření s celou řadou nepřesností a odhadů. Pokud to někoho z vás zaujalo a máte lepší podmínky pro provedení podobného průzkumu (třeba přesnější váhu), budu moc ráda, když pokus vyzkoušíte a podělíte se o svoje výsledky!

A teď trochu popíšu, co najdete v tabulce....

* V prvním sloupci tabulky je označení vzorku písmenem, které jsem si na každý vzorek pro přesnost raději napsala. Já sice i na kousíčku látky poznám, o který materiál jde (přece jen jich mám doma jen pár), ale přišlo mi to přehlednější

* Ve druhém sloupci je pak název materiálu 

* Ve třetím složení jednotlivých materiálů

* Ve čtvrtém gramáž udávána výrobcem / prodejcem

* V dalším sloupci, který má označení hmotnost, je mnou vypočtená hmotnost suchého vzorku ve velikosti 10 / 5 cm 

* Ve vedlejším sloupci jsem se snažila určit tloušťku suchého materiálu (jen tak pravítkem od oka). Tady jde také o nepřesné meření. Jediné, co se dá považovat za přesné je, že nejtenčí je bambusový flanel a nejtlustší naopak oboustranné bambusové ručníkové froté. Bambusovo lněný fleece a beránek jsou tloušťkou tak nastejno, ale většinou bývá beránek o fous silnější. Na rozdíl od bambusovo lněného fleecu má beránek jednu stranu jakoby počesanou a ta je taková načechraná a přidává na tloušťce. Bambusové froté je jemné a tenké, ale má smyčky, které taky přidají na tloušťce

Dle tloušťky by byla řada asi takováhle : bambusový flanel, bambusové oboustranné froté, bambusovo lněný fleece, bio bavlněný beránek, zorb a oboustranné bambusové ručníkové froté.

* Pak následují sloupce jednotlivých měření 1 - 4

* A sloupec s vypočtenou průměrnou hmotností mokrého vzorku 


A výsledek toho všeho?

Třeba mě překvapilo, jak mokrý bambusovo lněný fleece pěkně drží vlhkost uvnitř, zatímco třeba bambusové oboustranné froté jej naopak pouští ven. Beránek zase reaguje na tlak a pouští vlhkost více než bambusovo lněný fleece. U bambusového flanelu jsem zjistila, že přeci jen něco nasákl a ve více vrstvách by mohl konkurovat například beránku a to při zachování savosti, ale při snížené tloušťce. Takže bych mohla u savosti svých výrobků klidně připočítat další savou vrstvu, kterou by bylo bavlněné plátýnko nebo bavlněný flanel, které používám na vyztužení vložky. Největším savcem je dle očekávání ručníkové froté, které má nejvyšší gramáž a je nejtlustší, ale použije - li se v jedné vrstvě, pak zajistí výbornou savost a přijatelnou tloušťku.

A jak je to s tím zorbem? Čekala jsem, že ve skutečnosti jeho tloušťka bude menší. I když vlastně 2mm nejsou zase tak moc. V jedné vrstvě opravdu nahradí téměř 3 vrstvy bambusového flanelu, takže určitě by nahradil 3 vrstvy bavlny, které budou nepatrně méně savé než bambusový flanel! Jde jednoznačně o nejlehčí materiál. Podle výpočtů vychází nejlehčí bambusový flanel, když si ale vezmu oba materiály do ruky, tak zorb není v dlani vůbec cítit, flanel nepatrně ano. Savější je pouze ručníkové froté, ale zase, zorb je tenčí. Zorb váží téměř gram a nasaje více jak 12g tekutiny, takže vlastně nasaje třináctinásobek svojí váhy! 

Flanel nasaje téměř sedminásobek váhy, bambusovo lněný fleece, bambusové oboustranné froté a bambusové froté ručníkové nasají téměř šestinásobek svojí váhy, bavlněný beránek jen nepatrně více, tedy něco mezi šestinásobkem a sedminásobkem.

Zorb je tedy nejlehčí a nejsavější. 

Nejde absolutně o přírodní materiál, což možná mnohé odradí, ale výsledný výrobek bude krásně tenký, savý, lehoučký a rychle suchý. Nechala jsem vlhké materiály pěkně smotané v misce a po několika dnech byly všechny kromě zorbu stále vlhké. Takže mi přijde jako příjemné plus, že po vyprání budou menstruační vložky se zorbem brzy suché a k dispozici pro další použití, zatímco ty s bavlněným beránkem budou ještě stále vyset na sušáku :-)

PS: No a ještě je potřeba na závěr napsat, že den po prvním měření mi vypověděla službu kuchyňská váha a bylo potřeba koupit novou baterku. Jelikož jsou ale výsledky obou měření podobné, odhaduji, že to na první měření nemělo vliv a nedošlo k nějakému zkreslení z důvodu nepřesnosti váhy.