HOP NEBO TROP.... aneb nevyhnutelné zdražení

19.06.2017

Už předem vím, že tenhle příspěvek se mi nebude psát vůbec lehce. V hlavě mi těkají myšlenky o tom, co všechno vám chci napsat a vysvětlit a bude těžké se uklidnit a vše to v klidu sepsat. Navíc téma opravdu nepříjemné a to ZDRAŽOVÁNÍ. Ale než prostě potichoučku zdražit a dělat mrtvého brouka nebo napsat pár vět na stránku, chtěla jsem vám to všechno popravdě vysvětlit. 

Tak jdeme na to.....

Pustila jsem se do šití plná ideálů a bez zkušeností. Bez zkušenosti s šitím i s podnikáním. Ale chytlo mě to tak, že jsem za chodu vstřebávala všechny možné informace a učila se od těch, které se v tomto oboru pohybují už delší dobu. Po pár měsících jsem zjistila, že šití nemůžu a nechci brát jen jako zábavu pro jednu maminku na mateřské, která nakoupí kus látky, něco z ní vytvoří a hurá jde se prodávat, když má ten "živnosťák". Chtěla jsem to dělat poctivě a správně. Náklady rostly. Cena prodaného výrobku odráží více aspektů, a tak jsem zhruba před rokem poprvé zdražovala. Naštěstí jste mě podpořily svými nákupy a já jela dál.

Teď mám za sebou téměř rok a půl. Hrozně rychle to uteklo! Postupně jsem se snažila dotáhnout všechny resty, které mi zbývaly. Nedávno mi konečně došly visačky ke zboží, které mi dlouho chyběly a já pořád nemohla vymyslet, jakou podobu by měly mít. 

Takže v tomto okamžiku si dovolím říct, že už mám výrobek, který má vše, co dle legislativy mít má!

A teď o mých velkých očích .... tedy, jak si to představuji dál. 

Už jsem si ozkoušela, že látkovky jsou specifické zboží, které se nejlépe prodává přes internet. Málokdo má tu odvahu, bavit se o své menstruaci někde u stánku na trhu. Takže tento druh prodeje jsem už vzdala a naopak jsem si chtěla na stránkách otevřít svůj eshop. Jenže času málo, možná by stačilo, kdybych si jedno odpoledne sedla k internetu a pořádně nastudovala, co který eshop nabízí a jak se obsluhuje. Jenže volné odpoledne nemám a z těch chvilek, které jsem měla, jsem maximálně tak zjistila, že vedení svého eshopu je nad moje síly. Takže myšlenka na vlastní eshop padla a zůstávám dál na fleru. Ale pořád jsem hledala další možnosti, kde bych mohla své výrobky prezentovat a prodávat. Nesměle jsem oslovila pár obchodů s plenkovým a eko zbožím v Olomouci. Bohužel jsem narazila na jednu velkou překážku a to je dph! Každý prodejce (na rozdíl ode mně) musí ze zakoupeného zboží zaplatit dph a samozřejmě musí mít z prodeje i nějaký zisk! A tady je ten kámen úrazu! Nemůžu obchodům udělat žádnou zajímavou nabídku. Vždyť samotné dph je pětinou ceny výrobku :-(

Takže, mohla bych doma po chvilkách šít a prodávat na facebooku nebo na fleru jako jiné maminky (za cenu materiálu + něco málo za práci) a nic by mi asi ani nechybělo. Jenže ty moje velké oči chtějí něco jiného.....Láká mě šití na plný úvazek. Chtěla bych, aby "Alucha" byla můj koníček i moje práce! Chtěla bych spolupracovat s pár obchody a eshopy a dodávat jim moje látkovky. Já vím, je to ode mě velká smělost, ale člověk si má svoje sny plnit, ne? A tady je ten zlom, který mě donutil sednout si a začít počítat.

Už dlouho jsem nepočítala, kolik stojí materiál na jednotlivé kousky. O víkendu jsem tedy spočítala všechny varianty velikostí a materiálů! Také jsem zapnula stopky a cvičně ušila jeden kousek od každé velikosti od a do Z, abych věděla, kolik potřebuji na ušití jedné vložky času. Tady je mi jasné, že výhodnější je ušít najednou třeba 5 stejných kusů, než každý kus jiný (ale i to se mi stává docela často). Získala jsem tedy přehled o tom, kolik jsem schopná za hodinu ušít a jaká je tedy cena mojí práce. Spočítala jsem náklady, které je potřeba během roku zaplatit (a snad jsem na nic důležitého nezapomněla). 

*** Výsledkem je, že se nevyhnu zdražení ***

Vyhnula bych se mu, kdybych si dál spokojeně šila na "té mateřské", ale nevyhnu se tomu, pokud se tím budu chtít opravdu živit a uživit. A nevyhnu se tomu ani pokud chci spolupracovat s nějakým obchodem nebo eshopem. A protože ve stejné situaci bych se ocitla na konci rodičovské dovolené, řekla jsem si, že to raději rozseknu teď a uvidím, jestli mám opravdu velké oči a šití bude v budoucnu jen mým koníčkem po večerech nebo jestli to půjde a já se tomu budu moci věnovat naplno.

Vytvořit nové ceny nebylo vůbec jednoduché. A strašně těžce se mi o tom i píše. Vím, chci za jednotlivé kousky moc. Mám strach, že vás to odradí, že si raději koupíte nějakou zavedenou značku. 

Takže co vám můžu nabídnout, co ostatní nemůžou? V čem vidím výhodu mých látkovek?

Jako jedna z mála je šiji obrácenou metodou. Na jednu stranu se mi olemování, které umí overlock, nelíbí a na druhou bych to na něm ani tak pěkně jako jiný výrobce ani neuměla. Obrácené vložky mi přirostly k srdci, přijdou mi takové úhlednější, čistší. Jediné, čeho jsem se na počátku obávala byl "tlustší" okraj a to se mi nepotvrdilo. I na běžném šicím stroji jde vložku zakončit pěkným tenkým okrajem. 

Na druhou stranu mají obrácené vložky oproti těm overlockovým jednu velkou nevýhodu, a to je pracnost. Vezmu - li sebe a výrobce X, který šije vložky na overlocku a porovnám naše postupy, vyjde mi tohle....

Já i výrobce X si zakoupíme materiál, ten vypereme (někdy vyžehlíme) a nastříháme nebo nařežeme na jednotlivé kusy. Potud je to stejné. Dále já si sešiji savé jádro, to dost možná provede i výrobce X na overlocku. Já musím savé jádro začistit a obstřihnout, což za výrobce X provede overlock. Já sešiji rovnostehem všechny vrstvy k sobě, výrobce X je sešije na overlocku, který mu je i pěkně obstřihne a často připevní i cedulku. Takže výrobce X přidělá patentky a má hotovo. Já po sešití výrobek obstřihnu a začistím před jeho otočením. Otočím a můžu obšívat ještě jednou. To už výrobce X šije druhou látkovku. A mně ještě čeká přišití cedulky a patentky. Když já odkládám hotový výrobek, výrobce X už šije třetí kousek a dost možná ho má i hotový. Ale ani časová náročnost mě od obrácených vložek neodradí. Jen jich prostě za den ušiji méně, než výrobce X. Musím s tím tedy počítat při kalkulaci ceny a doufat, že i vám se otáčené vložky budou líbit více než ty na overlocku.

Dále se látkovky "Aluchy" odlišují tím, že jsou šité na šlapacím stroji. To není žádná výhoda nebo nevýhoda, je to jen jiný způsob šití, který by mohl být sympatický třeba nějakému ekologovi, pro kterého je důležité šetření energiemi. A protože většinou šiji přes den u okna, nepotřebuji ani umělé světlo a kromě své energie energiemi opravdu šetřím (ale rádio si k práci pustím ráda, to zase jo). Pro mě je šití na šlapacím stroji pocitově příjemnější. Přijde mi, že zrovna k látkovým menstruačním vložkám se ten šlapací stroj hodí.

Co dále nabízím (ale to snad každý výrobce), je pečlivé zpracování výrobků. Pokud se rozhodnete zakoupit si můj výrobek, můžete si být jisté, že mi prošel rukama opravdu několikrát, abych se přesvědčila, že se nepáře, netřepí, že patentky fungují tak jak mají. Sice je to také časově náročnější, ale přijde mi to fér vůči vám.

A co bych vám do budoucna chtěla nabídnout?

Budu se i nadále snažit vybírat kvalitní barevné látky, aby byly látkovky veselé jako doposud. Upravila jsem některé střihy, abych co nejefektivněji využila šířku pruhu látky a mohla nabídnout maximální délku vložky. Rozumějte....třeba intimky šiji z pruhu širokého 20cm, počítám- li se sražením látky při předepírání a s odstřižky, můžu stávající 16 nebo 17 cm dlouhé intimky "prodloužit" minimálně o 1 cm! Takže klasická intimka A i rozšířená intimka B budou 18cm dlouhé! Chystám se upravit a prodloužit střih "denní 26cm dlouhé" vložky, která by mohla být i 28cm dlouhá a také její tvar se trošku přizpůsobí. U noční vložky, která je cca 30cm dlouhá plánuji rozšíření v zadní části tak, jako je to u noční vložky "extra". Takže ubude zbytků látek a látka se lépe využije.

A jak to tedy bude s těmi novými cenami?

Jak to bude v obchůdku na fleru vypadat dál?

Zboží, které má u dodací lhůty ušití "do dvou dnů", ponechám se stávající cenou do doby než se vyprodá. Takže v obchůdku na vás čeká ještě spousta intimek za původní cenu! Zboží, které má dobu ušití "do dvou týdnů" (a není tedy ještě hotové) ponechám za stávající ceny do konce června. Můžete tedy ještě objednávat bez starostí se zdražením. Nově našité kousky intimek a vložek již budu vkládat s novou cenou a od 1. července budu již nabízet všechny látkovky za nové ceny.

Abych to pro vás udělala aspoň trochu přijatelnější, zavádím prodej přes facebook za facebookové ceny. Podmínkou ale bude přesné vložení odkazu na vámi vybrané zboží z fleru, abych to nemusela složitě dohledávat. Občas se stávalo, že si někdo objednal "tu růžovou" a já pak pátrala, která že to tedy má být a strávila nad tím spoustu času, který jsem mohla využít efektivněji. Vhodné by tedy bylo dávat přímo "http" odkaz na zboží nebo aspoň napsat název, který dost často u výrobku uvádím. I nadále budu šít zboží na přání pro ty, které si ze stávající nabídky nevyberou.

*** Tak tohle vše jsem vám chtěla říct a vysvětlit ***

Pokud jsem vás tím odradila od budoucího nákupu, snad jste mě aspoň pochopily.

 Strašně bych si přála, aby to nepříjemné zdražení znamenalo to, že se mé výrobky stanou zajímavější i pro nějaký obchod nebo eshop a dostanou se tak blíže k vám. Na jednom místě byste si tak mohly vybírat z výrobků více značek nebo možnost prohlédnout si výrobek "na živo".

Já si přeji, aby to neznamenalo konec Aluchy (i když to snad ani není možné, když už jsem na tom tak závislá). Ale na druhou stranu, pokud se mi tenhle můj sen nemá vyplnit, tak bude dobré zjistit to teď a ne až za 5 minut 12 po skončení rodičovské dovolené.

Děkuji za pochopení

vaše Alucha