CHCETE UDĚLAT NĚCO DOBRÉHO NEJEN PRO VAŠE ZDRAVÍ?

15.08.2016

Látkové vložky jsou oproti jednorázovým vložkám zdravější, neobsahují absorpční gely a deodorační přísady a nejsou běleny chlórem. Jsou prodyšné, při pravidelném vyměňování zamezují přemnožení bakterií a snižují tak riziko vzniku mykózy nebo kvasinkového zánětu. Vrchní vrstva vložky je neskutečně jemná a hebká na dotyk, takže používání je oproti jednorázovým vložkám daleko příjemnější, navíc díky prodyšnosti nevytvářejí nepříjemný zápach. Jsou ekologičtější, stačí je vyprat a znovu použít a tím se stávají i ekonomičtější variantou.

JAK TO BYLO DŘÍVE?

Začala jsem pátrat po historii jednorázových vložek a zeptala jsem se wikipedie. Jednorázové vložky vznikly ve Spojených státech. U nás se první vložky s lepícím proužkem začaly vyrábět v 70. letech 20. století. Na konci 80. let byly v ČSSR menstruační vložky nedostatkovým zbožím. Za dob našich maminek a babiček se používala vata, kousky látek a později jednoduché vatové vložky. Za mého mládí v podstatě vznikly vložky s křidélky. A jaký to byl vynález! Od 90. let 20. století se jádro vložky vyrábí z rozmělněného papíru, často běleného, někdy s přídavkem savé směsi gelů. Jádro je pokryté vatovanou bavlnou, spodní část vložky je tvořena nepropustnou folií a opatřena lepícím proužkem či proužky. Stále větší procento žen je na takovéto bělené a kdo ví čím napuštěné vložky alergické. Už ani u bavlny si nemůžete být jisté, jestli není geneticky upravená a kde a jak byla pěstovaná. Všimněte si, že složení jednorázových vložek se na obal většinou nepíše. A to se výrobci předhánějí čím nás nositelky nalákat a přichází s bavlněným povrchem, přidáváním aloe vera a heřmánku, několika druhy vůní....jenže všeho moc škodí :-)

Obecně je životnost jedné vložky průměrně 6 hodin, i když může vydržet 4 až 8 hodin v závislosti na absorpčních schopnostech vložky a síle menstruace nositelky. Po použití se vyhazují a s jejich užíváním není vlastně spojená jakákoliv práce navíc kromě zakoupení, použití a šoupnutí někam do koše. Existuje mnoho velikostí, od ultratenkých intimek až po super savé noční vložky s křidélky. Za jeden cyklus žena spotřebuje průměrně okolo 20ti kusů jednorázových vložek. Bude-li žena menstruovat přibližně 30let, zažije asi tak 390 cyklů a spotřebuje 7800 ks jednorázových vložek. Na planetě je kolem 2 900 000 000 žen. Ne všechny se vůbec k jednorázové vložce dostanou. Ale představme si, že třetina žen na planetě má možnost vložku používat a z té třetiny se pětina rozhodne, že je to pro ni to správné řešení. Pořád je to cca 190 000 000 uživatelek a 1,48 * 10(na 12) použitých vložek, kde jedna se rozkládá přibližně 200 let!!! Ano, možná je zbytečné se v tom takhle rýpat, ale představte si, že pokud někdo zahodil v době vzniku jednorázovou vložku někam do přírody, s největší pravděpodobností tam ještě leží a ležet bude. První vložky se rozloží v době, kdy my tu už dávno nebudeme....pokud se teda nespálily, což je taky kapitola sama pro sebe. 


SOUČASNÉ LÁTKOVÉ VLOŽKY MŮŽEME DLE SLOŽENÍ ROZDĚLIT NA TŘI TYPY:


Plně prodyšné

Vložky plně prodyšné jsou nejtenčí a nejprodyšnější variantou. Jsou vhodné zejména při potížích s výtoky nebo při slabém špinění. Obvykle jsou oboustranné, tedy můžete si vybrat, která strana je vám na dotyk příjemnější. Mohou být ušity třeba ze dvou vrstev bavlny, uvnitř může a nemusí být savá vrstva.

Vodoodpudivost vložek zaručuje fleece, který tvoří spodní vrstvu a tekutiny (vlhkost) propouští až po delší době. Fleece je dobře prodyšný a vložky s ním patří mezi nejoblíbenější a nejpříjemnější. I když uvnitř vložky není žádný "igelit" na který jste zvyklé z jednorázových vložek, např. denní vložka se dvěmi savými vrstvami vydrží srovnatelně dlouho jako jednorázová. Doba, po kterou vydrží se nepočítá na minuty, ale hodiny, třeba i 5 a více hodin. Takovéto vložky mohou být vhodné nejen při potížích s mykózami a výtoky, jejich užití je daleko širší, od špinění, přes slabě a středně silnou menstruaci, jako pojistky k menstruačnímu kalíšku. Kolik toho vložka zvládne je určeno počtem savých vrstev. Setkáváme se tak s intimkami pouze z dotykové vrstvy a fleecu, ale i denními a nočními vložkami s jednou, dvěma nebo i více savými vrstvami

Vodoodpudivé

Vodoodpudivost vložek zaručuje fleece, který tvoří spodní vrstvu a tekutiny (vlhkost) propouští až po delší době. Fleece je dobře prodyšný a vložky s ním patří mezi nejoblíbenější a nejpříjemnější. I když uvnitř vložky není žádný "igelit" na který jste zvyklé z jednorázových vložek, např. denní vložka se dvěmi savými vrstvami vydrží srovnatelně dlouho jako jednorázová. Doba, po kterou vydrží se nepočítá na minuty, ale hodiny, třeba i 5 a více hodin. Takovéto vložky mohou být vhodné nejen při potížích s mykózami a výtoky, jejich užití je daleko širší, od špinění, přes slabě a středně silnou menstruaci, jako pojistky k menstruačnímu kalíšku. Kolik toho vložka zvládne je určeno počtem savých vrstev. Setkáváme se tak s intimkami pouze z dotykové vrstvy a fleecu, ale i denními a nočními vložkami s jednou, dvěma nebo i více savými vrstvami.Nepromokavé


Vložky nepromokavé jsou vhodné pro dny s nejsilnější menstruací nebo když potřebujete jistotu, že vás vložka po delší době někde ve společnosti nezradí. Nepromokavost zajišťuje látka s PUL (polyuretanovým) zátěrem. Tato látka je sice nepromokavá, ale prodyšnost si zachovává, proto ji nemůžeme porovnávat s "igelitem" v jednorázové vložce, který žádné páry nepropouští a proto hrozí zapaření. Vložky bývají tenší, než varianta s fleecem, protože počet savých vrstev můžeme oproti fleecovým vložkám snížit a i samotný PUL je tenší než fleece. Aby vložka ve spodním prádle necestovala, je možné použít i PUL froté, které není hladké jako běžný PUL a díky smyčkám neklouže

JAK SE O NĚ STARAT?

Údržba je stejná jako u látkových plen pro děti, pokud látkujete vaše dítko, můžete pleny a vložky prát a skladovat společně. Látkové vložky i pleny jsou obvykle ušity z materiálů, které nepouštějí barvu, můžete tak prát různé barvy společně bez obav ze vzájemného obarvení.
Měňte tak často, jak jste byly zvyklé u jednorázových vložek. Po použití je dobré nejlépe hned přeprat ve studené vodě (nebo namočit, snadněji se pak očistí a uspoříte i trochu vody), pokud zůstanou nějaké skvrny, natřete je žlučovým mýdlem a před praním nechte mýdlo aspoň 15 minut působit. Než posbíráte dostatečný počet k praní, můžete skladovat v nádobě se studenou vodou nebo i na sucho. Prát stačí jednou za dva až tři dny na 60°C (pokud nejsou příliš znečištěny, je možné prát na 40°C s běžným prádlem). Praní na 60°je důležité, teprve při teplotě mezi 50ti a 60ti °C zničíte všechny bakterie. Máte - li pouze pár použitých kousků, vyperte je třeba s ložním prádlem nebo ručníky. Na praní zvolte raději něco ekologického (třeba doma vyrobený mýdlový sliz je levný, ekologický a účinný), aviváž nedoporučuji, ale lze ji nahradit octem. Pro vůni můžete k octu přidat pár kapek esenciálního oleje, výborný je třeba tea tree nebo levandule. Vložky lze sušit na šetrný program v sušičce. Žehlení je možné pouze na střední teplotu ze strany bavlny (fleece, PUL apod. nežehlit!!!)