FAQ - Časté dotazy

1) Co potřebuji nakoupit a na co si dát při výběru pozor

Kolik kusů je potřeba?  Pro jednoduchost lze říci, že budete potřebovat stejné množství látkových vložek, jako používáte nyní jednorázových. Dokonce se lze orientovat i podle typu - intimka, denní vložka, noční vložka. Nejjednodušší je vzít si papír a tužku a v průběhu jedné menstruace si počet zaznamenávat. Možná se vyděsíte celkovým počtem potřebných kusů, ale výsledek lze snížit, když v průběhu cyklu část vložek vyperete, popřípadě i vysušíte v sušičce.

Jaká je tloušťka vložky, nejsou látkovky moc objemné?  Nemusíte mít obavy, naše vložky jsou poměrně tenké. Tloušťka se pohybuje od cca 2mm u prodyšných intimek z bavlněného úpletu až do cca 7 mm u nočních vložek se dvěmi savými vrstvami. Čím je materiál dotykové vrstvy chlupatější, tím je vložka pocitově tlustší. Například kojenecký plyš, bambusový aksamit a froté mají "chloupky". Naopak bavlněné plátno nebo úplet jsou materiály tenké. U spodní vrstvy je to tak, že PUL froté je tenčí než fleece.

Jakou zvolit šířku látkové vložky?  Při výběru je dobré poměřit stávající vložky, které používáte a vybírat podobnou délku a šířku i u látkové vložky. Také je potřeba poměřit šířku spodního prádla v rozkroku. Pozor, látkové vložky se zapínají a drží v nejužší části spodního prádla, možná zjistíte, že budete potřebovat delší vložku než jednorázovou, kterou si běžně lepíte více dopředu.

Je nějaké vhodnější a méně vhodné spodní prádlo?  Je potřeba volit dobře padnoucí spodní prádlo. Nejlépe bavlněné nebo bambusové. Některé "lesklejší" materiály s elastanem můžou způsobit, že bude mít látková vložka větší tendenci klouzat po hebkém, kluzkém povrchu spodního prádla.

Jsou rozdíly v typech vložek?  Látkové vložky rozdělujeme podle velikosti a savosti na intimky (bez savé vrstvy), denní vložky (s 1 savou vrstvou), denní nebo noční vložky (se 2 savými vrstvami), noční vložky (se 2 savými vrstvami), noční vložky extra prodloužené (se 2 savými vrstvami), poporodní vložky (prodyšné bez nepromokavé vrstvy). Jejich spolehlivost proti protečení dělíme na vložky prodyšné, vložky s fleecem (fleece má vodoodpudivé vlastnosti) a vložky s PUL froté (PUL je látka s polyuretanovým zátěrem, který zajišťuje částečnou prodyšnost, ale hlavně, pro nás důležitou, nepromokavost)

Jaký je rozdíl mezi intimkou, slipovkou a pojistkou?  Jde v podstatě o různé pojmenování toho samého. Nejlepší je orientovat se popisem vrstev intimky. Někteří výrobci používají označení pro výrobky, které mají nepromokavou vrstvu nebo savou vrstvu a jejich použití je tak pro některé účely vhodnější.

Kolik intimek je potřeba ke kalíšku?  Záleží, jak úspěšná jste byla ve výběru vhodného kalíšku. Pokud vám kalíšek neprotéká, není potřeba doplňovat jeho užívání látkovými intimkami. Pokud se vám občas stane nehoda a chcete se jistit, jsou látkovky vhodné. Pokud látkovou intimku neznečistíte, můžete ji nosit klidně celý den, tak jako spodní prádlo. Jinak bude potřeba vyměnit. Počet tedy stanovíte podle frekvence, jak často vám kalíšek přetéká a jak moc. Někdy je dobré volit i ke kalíšku přímo denní vložku, která již obsahuje savou vrstvu pro zachycení větší "nehody".

Co na to řekne partner?  Tady neexistuje objektivní rada. Reakce partnerů bývají různé. Někteří svoje partnerky podporují, jiným se příčí jen ta představa, že jejich žena používá "kus hadru" a někteří ani po letech vlastně neví, jakým způsobem jejich žena menstruaci řeší. Bez ohledu na ekologický nebo zdravotní aspekt, pokud jste se dostaly do bodu, že byste rády látkovky vyzkoušely, otestujte si to aspoň na jednom kousku. Abyste se zbytečně neochudily o vyzkoušení si pohodlí, které přinášejí.

Jak při výběru na internetu poznám, jestli se na mě bude ze spodního prádla "dívat" pěkný vzor a nebýt smutná, že je to právě naopak?  Orientovat se lze popisem jednotlivých vrstev. Vrstva, které se budou vaše intimní partie dotýkat se nazývá "dotyková". Vrstva, která se dotýká spodního prádla je označována jako "spodní" vrstva. Pokud nevybíráte prodyšné vložky, které jsou oboustranné, můžete se orientovat podle našité cedulky,která je našitá na spodní straně vložky.

Poznám jak zapnout látkovou vložku podle patentek?  Bohužel, látkovku lze zapnout na obě strany. Toho se využívá třeba u prodyšných oboustranných variant.

2) Skladování

Jak je to se skladováním použitých látkových vložek?  Použité látkové vložky se promnou pod tekoucí vodou a zabí se co nejvíce krve. Poté se přebytečná voda vymačká (nekroutit!) a vlhká látkovka se přidá k ostatním do kyblíku nebo nádoby (může být otevřená nebo i uzavřená, nejlepší je plast kvůli své omyvatelnosti)).

Jak skladovat na cestách?  Nejvhodnější je skladovat čisté vložky v prodyšném bavlněném pytlíku a použité v nepromokavém PUL pytlíku nebo tašce.

Jak skladovat čisté kousky doma?  Můžete si najít vhodný košík nebo krabici a ty umístit na místo, kde nejčastěji vložky měníte. Třeba na wc nebo do koupelny. Stejně tak je můžete uložit do skříně k čistému oblečení.

3) Údržba

Jak je prát?  Perou se s přidáním ekologického pracího prostředku na 60°C, bez aviváže, maximálně s přidáním octa nebo roztoku kyseliny citronové. Můžou i do sušičky. Prát můžete dle množství denně nebo jednou za 2-3 dny.

Co s použitou hned po použití?  Nejvhodnější je ihned po použití látkovou vložku přeprat a zbavit co nejvíce menstruační krve. Buď můžete látkovku promáchnout pod tekoucí vodou a nebo an chvíli namočit do studené vody, čímž se většina krve uvolní a při přepírání ušetříte část tekoucí vody. Poté se látková vložka vymačká (nesmí se kroutit) a přidá do nádoby na skladování před samotným praním v pračce.

S čím je možné prát když neperu plenky?  Před vlastním praním doporučuji látkovky samostatně vyprat na program "máchání". Poté je můžete přidat k jakémukoliv prádlu, které perete na 60°C - ručníky, dětské oblečení, povlečení, hodně špinavé světlé oblečení.

Stačí prát na 40°C?  Pokud netrpíte žádným gynekologickým problémem (zánět, výtok) a látkovka není znečištěna menstruační krví, můžete ji prát stejně, jako byste prala spodní prádlo. Tedy i na 40°C. Pokud máte nějaké gynekologické obtíže nebo menstruaci a vložka je znečištěna, je třeba vyšší teploty, aby se zničily bakterie, které zanikají až při teplotě někde kolem 52 - 55°C, proto se doporučuje praní na 60°C.

Je nutné vložky vyvařovat a žehlit?  V žádném případě. Teplota vařící vody ničí jednotlivé komponenty a materiál vložky. Stejně tak žehlení. Látkové vložky se nedoporučují vyvařovat ani žehlit. Pokud vám vadí třeba pomačkané bavlněné plátno, vybírejte z materiálů, které se nemačkají (úplet, kojenecký plyš, aksamit, froté). Pomůže i sušička, která je pro látkové vložky povolená, ale například u nepromokavých vložek snižuje časté sušení "nepromokavost" PULu.

Jak to zvládnout na dovolené, když není možnost třeba týden vložky vyprat?  Použité stačí tak jak jsou skladovat do PUL pytlíku nebo PUL tašky. Je - li možnost, zbavte vložky co největšího množství menstruační krve a poté usušte. Takto oprané a usušené nebo i jen použité doma namočte na pár hodin do studené vody, aby se pustila zaschlá krev. poté dejte vložky na samostatný program máchání. Následuje běžné praní. Doporučuje se vyprat vložky maximálně po třech dnech skladování, ale v krizových situacích, jako je třeba dovolená jednou do roka, určitě přežijí, i když je budete skladovat déle nebo vyperete až po delší době. Mělo by se ale jednat jen o výjimečné situace.

Jak to udělat s výměnou v práci, na veřejných záchodech , kde jsou kabinky a společná umývadla  V případě, že nemáte možnost vložku po použití přeprat od největších nečistot, vložte ji do PUL pytlíku a údržbu proveďte až doma. PUL pytlík je na rozdíl od obyčejného igelitového (který samozřejmě také můžete použít) trochu prodyšný a vložky se uvnitř nezapaří a nebudou tedy ani cítit.

4) Materiály

Rozdíly mezi materiály PUL a fleece?  PUL je látka, nejčastěji bavlna nebo polyester, s tenkým polyuretanovým zátěrem. Tento zátěr zajišťuje nepromokavost. Bohužel klasické PUL bývá dost kluzké, proto u nás používáme PUL froté, což je bavlněné froté, opatřeno polyuretanovým zátěrem. Díky smyčkám froté vložky ve spodním prádle neklouzají. Fleece je 100% polyesterová látka, která po delší době promokne. Vydrží ale zadržet menstruační krev v savé vrstvě srovnatelně dlouho jako jednorázové vložky. Dřívějšímu provlhnutí napomáhá tlak na vložku, například v době, kdy sedíte na židli a na vložku je vytvářen tlak. PUL tedy zajišťuje větší jistotu a nepromokavost než fleece.

5) Spolehlivost

Jak drží ve spodním prádle?  Vložky se zapínají kolem středu spodního prádla na plastový (někdy třeba i kovový) patentek

Jak dlouho vydrží než se zničí?  Vydrží podle zvoleného materiálu, údržby a četnosti používání 5 - 10 let (někdy i déle)

Udrží to co kupované vložky?  Ano, při správně zvoleném typu (prodyšná / s fleecem / s PUL froté) jsou schopné pojmout více menstruační tekutiny než klasické jednorázové vložky. Doba použitelnosti, než je potřeba vyměnit ji za čistý kousek, je srovnatelná s jednorázovkami, tedy 2 - 8 hodin, podle síly menstruačního krvácení

Neprotečou?  Pokud zvolíte nesprávný typ nebo vložku včas nevyměníte, protéci může. Ale během chvilky poznáte, jestli je vaše menstruace spíše slabá nebo silná a můžete - li si dovolit jen vložku prodyšnou nebo nesmíte vyjít bez nepromokavé. Nepromokavá varianta s PUL froté opravdu neproteče a zajistí vám stejnou ochranu jako jednorázová vložka. Navíc uvnitř nenajdete igelit, takže se budete méně "pařit".

Nesmrdí?  Pokud vás netrápí nějaký gynekologický problém, pak použité látkové vložky opravdu nesmrdí. Nedochází totiž k mísení krve se savými gely, které v jednorázové vložce zvětšují svůj objem pohlcením menstruační krve. Tohle mísení spolu s nepropustným igelitem, který obsahuje jednorázová vložka, způsobuje právě zapaření a zápach rozkládající se krve smíchané s "kdo ví čím" obsaženým v savém gelu. Látková vložka "dýchá" a čerstvá menstruační krev je sama o sobě bez zápachu. Proto i zasychající krev na vložce nevytváří žádný zápach. Stejné je to s močí v případě inkontinence. Opravdu budete mít v látce větší pohodlí a nemusíte být nejisté, že vaše okolí díky "zápachu" o vašich problémech bude vědět.

Nebudu se v nich potit?  Méně než v jednorázových, díky tomu, že neobsahují igelit. Navíc si můžete vybrat materiál, který vám bude příjemný pro dané roční období. Například v létě je příjemná dotyková vrstva z chladivého bavlněného saténu, z plátna nebo úpletu. Na zimu nebo na noc můžete zvolit chlupatý sametový kojenecký plyš nebo aksamit. Pocení je individuální záležitost. Někomu bude připadat, že se potí byť jen ve spodním prádle a jinému nebude vadit v parném počasí ani nepromokavá noční vložka. S materiály si ale můžete, na rozdíl od jednotvárné jednorázové vložky, hrát a najít si své favority.

Netlačí plastové patentky zapínání?  Většinu žen netlačí Vlastně o nich při chůzi nebo delším sezení na rovném povrchu ani nevíte. Jsou překryté vrstvou spodního prádla a materiálu vložky. Jediným kritickým místem bývá jízda na kole, kde jsem zaznamenala větší procento žen, kterým patentky při jízdě zavazí a tlačí. Tento nedostatek lze vyřešit látkovkou bez křidélek a zapínání nebo menstruačními kalhotkami.

Drží vložka kde má a neujíždí? Nepřetočí se nebo neposouvá se?  Při správně zvolené délce a šířce zapnuté vložky a vhodně padnoucím spodním prádle drží vložka na svém místě. Pokud vám vložka ujíždí dopředu nebo dozadu a nebo se přímo otáčí kolem středu kalhotek, většinou jste zvolila širší zapnutí vložky než je potřeba nebo je materiál spodního prádla "kluzký".

Jak hodně záleží na materiálu kalhotek?  Trochu určitě. Nejlepší jsou klasické bavlněné kalhotky, které mají jemný "chloupek". Na příliš hladkých kalhotkách s velkým množstvím lycry mohou vložky snadněji klouzat.